Rozkładanie ryzyka
2004-10-18 11:14
Przeczytaj także: Bezpieczna emerytura
Ekspert SEB TFI odpowiada:
Anna Kucharska – specjalista ds. zarządzania relacjami z Klientami
W jaki sposób można się uchronić przed zmianami koniunkturalnymi na rynku kapitałowym?
"Najlepszą metodą na zmiany na rynku kapitałowym jest obserwacja rynku i w przypadku osiągnięcia gorszych wyników przez pewne instrumenty finansowe przeniesienie środków z funduszu o słabszych wynikach do funduszu o lepszej prognozie na najbliższy okres. Operacja taka nosi miano konwersji. Uczestnik ma prawo zażądać odkupienia jednostek w jednym funduszu i jednoczesnego nabycia za uzyskaną kwotę jednostek innych funduszy w obrębie tego samego TFI. Operacja konwersji w naszym TFI jest niezwykle prosta – po podpisaniu umowy o składanie zleceń telefonicznych może być dokonana przez telefon lub Internet, bez konieczności wypełniania dodatkowych dokumentów."
Liczba dnia - 5,2% o tyle zwiększyły się od początku roku aktywa netto działających w Polsce funduszy inwestycyjnych. Pod koniec września wynosiły 34,9 mld zł. To o 0,4 proc. mniej niż w końcu sierpnia. W skali miesiąca mogliśmy obserwować znaczne różnice w poszczególnych grupach funduszy, zarówno jeśli chodzi o kierunek, jak i o dynamikę zmian. Jako jeden z głównych powodów odpływu pieniędzy z TFI eksperci wskazują prywatyzację banku PKO, która ściągnie z rynku kilka miliardów złotych. |
Słownik
Akcja – papier wartościowy potwierdzający uczestnictwo jego właściciela w kapitale spółki akcyjnej. Akcja uprawnia do uczestnictwa w zyskach spółki w formie dywidendy, a w przypadku likwidacji spółki do udziału w jej majątku.
Alokacja (z łac. allocatio) składki – czyli podział składki wpłacanej przez uczestnika w ramach jednego programu inwestycyjnego (prowadzonego przez jedno TFI), między kilka funduszy o różnej polityce inwestycyjnej.
Dywersyfikacja lokat – ograniczenie ryzyka inwestycji poprzez lokowanie pieniędzy nie w jednym, ale w dwóch lub więcej funduszach o odmiennej polityce inwestycyjnej.
Konwersja – przenoszenie oszczędności między funduszami w obrębie jednego towarzystwa. Można jej dokonać jednym zleceniem, obejmującym odkupienie jednostek w jednym funduszu i nabycie
w innym.
Obligacja – papier wartościowy, którego emitent potwierdza, że zaciągnął pożyczkę i zobowiązuje się zwrócić ją wraz z odsetkami w określonym terminie. Emitentami mogą być skarb państwa, samorządy, przedsiębiorstwa.
Cykl powstał przy współpracy z Media Tak - Domem Sprzedaży Prasy Regionalnej
Przeczytaj także:
Polisy inwestycyjne a oferta TFI
![Polisy inwestycyjne a oferta TFI [© Scanrail - Fotolia.com] Polisy inwestycyjne a oferta TFI](https://s3.egospodarka.pl/grafika/polisy-inwestycyjne/Polisy-inwestycyjne-a-oferta-TFI-apURW9.jpg)
1 2
oprac. : Bruno Janicki / SEB TFI
Więcej na ten temat:
alokacja składki, obligacja, TFI, oszczędzanie, fundusze inwestycyjne, akcja, dywersyfikacja lokat