eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBank Anglii wciąż w trudnym położeniu

Bank Anglii wciąż w trudnym położeniu

2011-02-11 11:46

Bank Anglii wciąż w trudnym położeniu

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Na wczorajszym posiedzeniu Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Nie wprowadził również żadnych zmian w programie ilościowego łagodzenia polityki pieniężnej.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

W Stanach Zjednoczonych opublikowane zostały cotygodniowe dane z rynku pracy. Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych okazała się najniższa od lipca 2008 roku. W nocy polskiego czasu przemówienie wygłosił szef Banku Australii Glenn Stevens. Jego nastawienie wydaje się być bardziej "jastrzębie" niż poprzednim razem, jednak w krótkim terminie osłabia dolara australijskiego.

Szczegóły dotyczące rozkładu głosów w kwestii podwyżki stóp procentowych podczas wczorajszego posiedzenia Komitetu Polityki Monetarnej Banku Anglii nie są jeszcze znane. O ile niemal pewne jest, że za podwyżkami głosowali Andrew Sentance i Martin Weale, o tyle na pytanie czy znaleźli się jeszcze inni zwolennicy zacieśniania polityki monetarnej ciężko odpowiedzieć. Odpowiedź poznamy 23 lutego, kiedy to zostaną opublikowane notatki z posiedzenia. W tym momencie Komitet ma tak czy inaczej ciężki orzech do zgryzienia. Z jednej strony inflacja ciągle przyspiesza.

Wynik za grudzień był na poziomie 3.7%, czyli znacznie powyżej celu Banku Anglii, który wynosi 2%. Dane za styczeń poznamy w najbliższy wtorek. Z drugiej strony jednak wzrost gospodarczy jest niezadowalający. W IV kwartale 2010 gospodarka brytyjska według wstępnych szacunków wręcz skurczyła się o 0.5% w stosunku do końca poprzedniego kwartału. Najwłaściwszym rozwiązaniem wydaje się więc być w takiej sytuacji oczekiwanie na kolejne twarde dane o sytuacji w gospodarce. W tym momencie oczekiwania analityków co do terminu podwyżki celują w okres sierpień - październik tego roku.

Publikacja danych o liczbie nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych z poprzedniego tygodnia tym razem bardzo pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Od czasów upadku Lehmann Brothers był to pod tym względem najlepszy tydzień. Jednocześnie potwierdzony został trend spadkowy na tej figurze, który stał pod dużym znakiem zapytania po danych styczniowych. Analitycy oczekiwali 410 tysięcy nowych wniosków. Odczyt wskazał na jedynie 383 tysiące.

Najważniejsze wiadomości

  • UK: Bank Anglii nie zmienił poziomu stóp procentowych
  • UK: Program skupu aktywów pozostał bez zmian
  • US: Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych w poprzednim tygodniu: 383 tys., prognoza: 410 tys.
  • GE: Inflacja CPI w styczniu r/r - dane finalne: 2.0%, prognoza: 1.9%
  • UK: Inflacja PPI w styczniu r/r: 4.8%, prognoza: 4.4%
  • AU: Przemówienie Stevensa osłabiło dolara australijskiego

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: