eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweOferta banków a stan cywilny

Oferta banków a stan cywilny

2011-02-15 11:37

Oferta banków a stan cywilny

Tabela 1 - założenia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Czy lepiej być singlem, kiedy staramy się o kredyt hipoteczny? Czy obrączka może nam pomóc w uzyskaniu większej zdolności kredytowej? Jak sfinansować wesele z pieniędzy banku? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela raport "Miłość na kredyt" sporządzony przez doradców Aspiro.

Przeczytaj także: Bank BPH: oferta dla wolnych zawodów

Jak czytamy w raporcie, kwestię związku między miłością i pieniędzmi można rozpatrywać z wielu stron. Abstrahując od pytań, na które odpowiedź wydaję się być oczywista (takich jak „czy miłość można kupić”), warto poświęcić więcej uwagi istotnemu wpływowi, jaki kwestie finansowe mogą mieć na relacje między dwojgiem ludzi prowadzących wspólne gospodarstwo domowe. Świadomość roli, jaką w związkach odgrywają finanse oraz podstawowa wiedza z zakresu zarządzania własnym budżetem i stosunków majątkowych mogą uchronić przed licznymi problemami i rozczarowaniami. Dodatkowym elementem, który trzeba brać pod uwagę jest stopień sformalizowania związku. Para po ślubie i dwoje ludzi, którzy nie zdecydowali się na sformalizowanie związku, mogą dosyć swobodnie kształtować relacje majątkowe między sobą, choć oczywiście występują różnice między tymi dwiema formami relacji.

Oprócz stosunków majątkowych pomiędzy samymi partnerami trzeba też brać pod uwagę relacje z instytucjami finansowymi, bez których trudno sobie wyobrazić efektywne zarządzanie finansami nawet na podstawowym poziomie.

Wspólny majątek w świetle prawa

Kwestia stanu cywilnego i produktów finansowych ma dwa wymiary: formalny i finansowy. Przy korzystaniu z wielu produktów finansowych stan cywilny odgrywa istotne, a niekiedy wręcz decydujące znaczenie. Może też mieć wpływ na koszty korzystania z usług banków i ubezpieczycieli.

Osoby fizyczne z reguły posiadają określony majątek. Losy poszczególnych składników majątku mogą się różnie kształtować w przypadku zmiany stanu cywilnego lub podjęcia decyzji o zawarciu umowy pomiędzy osobami, które razem żyją, ale nie zamierzają brać ślubu. Każda rzecz nabyta przez małżonków po ślubie wchodzi w skład ich wspólnego majątku, którym solidarnie, czyli po równo odpowiadają wobec ewentualnych wierzycieli. Jeżeli dana rzecz ma pozostać własnością tylko jednego z małżonków, niezbędne jest zawarcie umowy w obecności notariusza.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy określa, co stanowi majątek, który pozostaje odrębną własnością małżonków i którego status nie zmienia się automatycznie po zawarciu ślubu. Do składników majątku odrębnego (osobistego) zalicza się (zgodnie z art. 33 KRiO):
  • przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej,
  • przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił,
  • prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom,
  • przedmioty majątkowe służące wyłącznie do zaspokajania osobistych potrzeb jednego z małżonków,
  • prawa niezbywalne, które mogą przysługiwać tylko jednej osobie,
  • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania za uszkodzenie ciała lub wywołanie rozstroju zdrowia albo z tytułu zadośćuczynienia za doznaną krzywdę; nie dotyczy to jednak renty należnej poszkodowanemu małżonkowi z powodu całkowitej lub częściowej utraty zdolności do pracy zarobkowej albo z powodu zwiększenia się jego potrzeb lub zmniejszenia widoków powodzenia na przyszłość,
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej jednego z małżonków,
  • przedmioty majątkowe uzyskane z tytułu nagrody za osobiste osiągnięcia jednego z małżonków,
  • prawa autorskie i prawa pokrewne, prawa własności przemysłowej oraz inne prawa twórcy,
  • przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.

 

1 2 ... 7

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: