Oferta banków a stan cywilny
2011-02-15 11:37
Przeczytaj także: Bank BPH: oferta dla wolnych zawodów
Innym elementem, który może przekładać się na finanse w związku, jest częstotliwość płacenia podatków.
Decydując się na rozliczenie kwartalne (jest możliwe zarówno w przypadku podatku dochodowego i VAT) warto skorzystać z produktów finansowych, które pozwalają zarządzać płynnością finansową. Może się bowiem okazać, że raz na 3 miesiące będziemy mieli do zapłacenia zaliczkę na podatek, która będzie na tyle duża, że pozbawi nas możliwości bieżącego regulowania innych płatności. Do tego nadają się kredyty obrotowe lub limity w koncie firmowym. Jeżeli nie mamy przygotowanej odpowiedniej „poduszki finansowej” warto poszukać takiej oferty konta biznesowego, która pozwoli nam skorzystać z limitu od razu po uruchomieniu konta, a nie dopiero rok po rozpoczęciu działalności, co jest standardem wśród banków.
Generalnie w przypadku finansów osoby prowadzącej działalność gospodarczą, która nie ma ustanowionej rozdzielności majątkowej, kwestia zaciągania kredytów wygląda podobnie, jak w przypadku kredytów „prywatnych”. Z reguły bank będzie wymagał zgody współmałżonka na zaciągnięcie kredytu. Może też wymagać potwierdzonych przez niego zabezpieczeń jak np. weksla in blanco. W przypadku tej formy zabezpieczenia trzeba mieć świadomość, do czego bank będzie miał prawo, jeżeli zdecyduje się skorzystać z tego zabezpieczenia. Weksel wystawiony przez osobę pozostającą w związku małżeńskim może przybrać następujące formy:
- Weksel wystawiony wyłącznie przez jednego z małżonków – uprawnia do egzekucji wyłącznie z majątku odrębnego tego małżonka.
- Weksel wystawiony wyłącznie przez jednego z małżonków, przy czym drugi małżonek – choćby w osobnym dokumencie – wyraża zgodę na zaciągnięcie przez partnera owego zobowiązania – uprawnia do egzekucji z majątku odrębnego wystawcy oraz z majątku wspólnego małżonków.
- Weksel wystawiony przez oboje małżonków, lub wystawiony przez jednego z nich i poręczony przez drugiego – uprawnia do egzekucji z wszystkich składników majątku – czyli z majątku wspólnego oraz z majątków odrębnych obojga małżonków.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl