eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeDane z Chin krótkoterminowym bodźcem dla euro

Dane z Chin krótkoterminowym bodźcem dla euro

2011-02-15 13:01

Dane z Chin krótkoterminowym bodźcem dla euro

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Główna para walutowa po porannych spadkach w dniu wczorajszym, od południa odrabiała straty. Ruch północny należy jednak utożsamiać jedynie z odreagowaniem wcześniejszych spadków. Informacje, które napłynęły wczoraj, nie sprzyjały bowiem euro.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Produkcja przemysłowa dla całej strefy za grudzień była gorsza od oczekiwań, a na rynku długu obserwowaliśmy wzrost rentowności obligacji krajów peryferyjnych i powiększenie różnicy w rentownościach w stosunku do obligacji niemieckich. Kolejny raz sporo kluczowych danych inwestorzy poznali w nocy, podczas trwania sesji azjatyckiej. Decyzję co do stóp procentowych podjął Bank Japonii, a w Chinach opublikowane zostały indeksy cen konsumentów i producentów za styczeń.

Produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w grudniu o 0.1% w stosunku do listopada. Analitycy oczekiwali, że pozostanie na tym samym poziomie, na jakim była na koniec listopada. W porównaniu do grudnia poprzedniego roku wzrost wyniósł 8.0%. W tym przypadku również oczekiwano minimalnie wyższego wzrostu, o 8.1%. Rynek przeszedł obok tych danych w zasadzie obojętnie. Nie może to jednak dziwić, odchylenie od prognoz było niewielkie, a istotność tej figury również nie najwyższa. W krótkim terminie zdecydowanie większy wpływ mogą mieć dane opublikowane w nocy w Chinach. Inflacja konsumencka mierzona indeksem CPI, wzrosła o 4.6% r/r. Oczekiwania w stosunku do tego odczytu były jednak znacznie wyższe, na poziomie 5.3%. Chiński Bank Ludowy podejmując w poprzednim tygodniu decyzję o podwyżce stóp procentowych, również najprawdopodobniej brał pod uwagę, że wzrost cen będzie wyższy od 5%. W takiej sytuacji oczekiwania co do skali dalszego zacieśniania polityki monetarnej w Chinach mogą nieco zmaleć. Nie tak drastyczne "schładzanie" chińskiej gospodarki jak się do niedawana spodziewano, może być z kolei korzystne dla euro, gdyż spadek popytu Chin na europejski eksport będzie niższy.

Jeśli chodzi o kluczowe publikacje makroekonomiczne, które w dniu dzisiejszym mogą okazać się kluczowe, na pierwszy plan wysuwa się styczniowa sprzedaż detaliczna w USA. Ponadto poznamy wartość indeksu optymizmu dla sektora produkcyjnego w rejonie Nowego Yorku. W Polsce opublikowany zostanie wskaźnik CPI za styczeń.

Najważniejsze wiadomości

  • EZ: Produkcja przemysłowa w grudniu m/m: -0.1%, prognoza: -0.2%
  • UK: Inflacja CPI w styczniu r/r: 4.0%, prognoza: 4.0%
  • JP: Bank Japonii nie zmienił kosztu pieniądza
  • CY: Inflacja CPI w styczniu r/r: 4.9%, prognoza: 5.3%
  • CY: Inflacja PPI w styczniu r/r: 6.6%, prognoza: 6.3%
  • GE: PKB w IV kwartale r/r - dane wstępne: 4.0%, prognoza: 4.1%

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: