ZBP: podatek bankowy zahamuje rozwój gospodarczy
2011-02-16 11:56
Podatek dochodowy sektora bankowego © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Polska na bank. Wywiad z Wojciechem Sobierajem, prezesem Alior Banku
fot. mat. prasowe
Pomoc publiczna dla europejskiego sektora bankowego
„Podatek bankowy wprowadzony w wysoko rozwiniętych krajach UE miał służyć zmniejszeniu zaangażowania banków w gospodarce, gdyż uznano to zjawisko za jedną z przyczyn wybuchu ostatniego kryzysu gospodarczego na świecie. W Polsce relacja aktywów do PKB jest trzykrotnie niższa niż krajach wysoko rozwiniętych i uznajemy dążenie do obniżania roli banków w gospodarce wysoko niebezpieczne dla stabilnego rozwoju gospodarczego. Powinniśmy nadal dążyć do stałego podnoszenia poziomu powszechności usług bankowych w Polsce” - podkreśla Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
fot. mat. prasowe
Wskaźnik relacji spodziewanych wpływów podatku od banku do aktywów
Jak podkreśla ZBP, każdy dodatkowy podatek zmniejsza kwotę kapitałów banków, obniżając ich bezpieczeństwo i ograniczając poziom kredytów, które mogą być dostarczone kredytobiorcom. Wpłynie to na spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego i zmniejszenie wpływów podatkowych do budżetu z gospodarki. Podatek nałożony na ten sektor będzie mieć konsekwencje dla całej gospodarki.
fot. mat. prasowe
Podatek dochodowy sektora bankowego
Jednocześnie ZBP zaznacza, że wprowadzenie podatku bankowego przełoży się powstanie nierównych warunków konkurowania dla różnych instytucji finansowych – banków w stosunku do SKOK-ów, instytucji pożyczkowych, firm ubezpieczeniowych.
„Sektor finansowy jest niezbędny dla mobilizacji kapitału w celu realizacji wyzwań służących modernizacji polskiej gospodarki. W Polsce nie można zrealizować dużych projektów infrastrukturalnych - na przykład w energetyce, infrastrukturze drogowej czy kolejowej - bez finansowego wsparcia ze strony banków. To wymaga odpowiednich kapitałów własnych oraz środków pozyskanych od klientów na dłuższy okres.” – dodaje Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
W opinii przedstawicieli sektora bankowego, potrzebne są aktywne działania państwa, które przyczynią się do zwiększenia skali wykorzystania potencjału polskiego sektora bankowego. Wymienić w tym zakresie należy konieczność uruchomienia ogólnopolskiego programu promocji oszczędzania na długi okres, w tym zwłaszcza na cele mieszkaniowe, zdrowotne, emerytalne. Niezbędny jest powrót do funkcjonowania sprawnego wsparcia akcji kredytowej poprzez system poręczeniowo-gwarancyjny.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl