eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweZBP: podatek bankowy zahamuje rozwój gospodarczy

ZBP: podatek bankowy zahamuje rozwój gospodarczy

2011-02-16 11:56

Przeczytaj także: Polska na bank. Wywiad z Wojciechem Sobierajem, prezesem Alior Banku


Stanowisko Zarządu ZBP w sprawie podatku bankowego


1. Związek Banków Polskich zwraca się do wszystkich ugrupowań parlamentarnych o odstąpienie od propozycji wprowadzenia specjalnego podatku bankowego, bowiem taką szczególną daniną w Polsce są obowiązkowe wpłaty na fundusz pomocowy BFG.

2. Zdaniem ZBP w Polsce nie wystąpiły żadne przesłanki wprowadzenia podatku bankowego, jakie zaistniały w tych krajach UE, które taki podatek wprowadziły. W szczególności polski sektor bankowy nie korzystał z pomocy publicznej w trakcie ostatniego kryzysu finansowego. Podnoszony za granicą argument, że podatek stanowi rekompensatę dla budżetu państwa za udzieloną wcześniej pomoc na ratowanie systemu podatkowego nie ma uzasadnienia w polskich realiach, gdyż do sektora bankowego nie trafiła ani jedna złotówka pomocy publicznej.

3. Jako drugi argument w krajach, gdzie podobny instrument został wprowadzony, wskazywano konieczność zmniejszenia zaangażowania banków w gospodarce (tzw. delewarowanie systemu finansowego), gdyż zjawisko to uznano za jedną z przyczyn ostatniego kryzysu gospodarczego na świecie. W Polsce relacja aktywów do PKB jest trzykrotnie niższa niż krajach wysoko rozwiniętych i uznajemy za wysoko niebezpieczne dla stabilnego rozwoju gospodarczego dążenie do obniżania roli banków w gospodarce, co byłoby nieuniknionym efektem dodatkowego obciążenia. Wprost przeciwnie, powinniśmy nadal dążyć do stałego podnoszenia poziomu powszechności usług bankowych w Polsce, jako podstawy stabilnego rozwoju.

4. Polski sektor bankowy i jego klienci ponoszą dużo większe obciążenia publiczne niż inne sektory gospodarki, gdyż banki muszą wpłacać:
  • składki na Bankowy Fundusz Gwarancyjny dbając o stabilność sektora,
  • opłaty na organy nadzoru.

Banki nie mają także możliwości odliczenia podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupach towarów i usług, co w praktyce oznacza podwyższenie kosztów ich działalności.
Udział podatku dochodowego wpłacanego przez banki w całości dochodów budżetowych z tego podatku jest kilkakrotnie wyższy niż udział banków w wypracowaniu wartości dodanej w polskiej gospodarce. Każdy dodatkowy podatek zmniejsza kwotę kapitałów banków, obniżając ich bezpieczeństwo i ograniczając możliwości kredytowania polskich przedsiębiorców. Wpłynie to na spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego i zmniejszenie wpływów podatkowych do budżetu z gospodarki. Podatek ten spowoduje obniżenie tempa rozwoju gospodarki.

5. Wprowadzenie podatku bankowego spowoduje powstanie nierównych warunków konkurowania dla różnych instytucji finansowych – banków w stosunku do SKOK-ów, instytucji pożyczkowych, firm ubezpieczeniowych.

6. Sektor finansowy jest niezbędny dla mobilizacji kapitału w celu realizacji wyzwań służących modernizacji polskiej gospodarki. Nie można zrealizować dużych projektów infrastrukturalnych w Polsce (np. w energetyce, infrastrukturze drogowej, kolejowej) bez finansowego wsparcia ze strony banków. Wymaga to wypracowania przez banki odpowiednich kapitałów własnych oraz środków pozyskanych od klientów na dłuższe okresy.

7. Potrzebne są też aktywne działania państwa, które przyczynią się do zwiększenia skali wykorzystania potencjału polskiego sektora bankowego. Wymienić w tym zakresie należy konieczność uruchomienia ogólnopolskiego programu promocji oszczędzania na długi okres, w tym zwłaszcza na cele mieszkaniowe, zdrowotne, emerytalne. Niezbędny jest powrót do funkcjonowania sprawnego wsparcia akcji kredytowej poprzez system poręczeń i gwarancji udzielanych polskim przedsiębiorcom.

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: