eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweJakie wyniki notują fundusze absolutnej stopy zwrotu?

Jakie wyniki notują fundusze absolutnej stopy zwrotu?

2011-02-22 10:43

Jakie wyniki notują fundusze absolutnej stopy zwrotu?

Wyniki funduszy absolutnej stopy zwrotu © fot. mat. prasowe

Fundusze absolutnej stopy zwrotu zgodnie z zapisami w prospektach dążą do tego, aby zarabiać w każdych warunkach. Okazuje się, że mogą też tracić w każdych warunkach.

Przeczytaj także: Najlepsze fundusze akcji polskich 2010

Do głównych zadań zarządzających funduszami absolutnej stopy zwrotu w dążeniu do wypracowania bezwzględnego zysku, niezależnie od bieżących trendów rynkowych, należy minimalizowanie strat w okresie bessy i maksymalizacja zysków w okresie hossy. O ile z pierwszego zadania względnie potrafią się wywiązać, to już to drugie sprawia im pewien kłopot. Wzrosty na giełdach w ostatnich dwóch latach zdecydowanie lepiej potrafiły wykorzystać klasyczne fundusze akcji, a nawet fundusze mieszane aktywnej alokacji.

Obecnie, wg klasyfikacji serwisu Analizy Online, krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych oferują 20 funduszy absolutnej stopy zwrotu, z czego tylko sześć istnieje dłużej niż dwa lata (prawdziwy ich wysyp nastąpił po wybuchu kryzysu i załamaniu na rynkach akcji). Połowa z nich działa w formule funduszu zamkniętego (FIZ), a pozostałe są funduszami otwartymi (FIO). Porównując ich dotychczasowe osiągnięcia, siłą rzeczy trzeba się skupić na krótszych okresach czasu.

To, co rzuca się w oczy po przejrzeniu tabeli ze stopami zwrotu funduszy absolutnej stopy zwrotu, to przede wszystkim rozziew pomiędzy wynikami. W ostatnich dwóch latach, najlepszy fundusz zaliczany do tej kategorii przez Analizy Online, ING Selektywny, odnotował ponad 89-proc. wzrost wartości jednostki uczestnictwa. Dla kontrastu, Superfund Absolute Return stracił w tym samym czasie 10 proc. Większość funduszy była jednak na plusie, a średnia arytmetyczna stóp zwrotu wyniosła ponad 32 proc. Duże różnice między osiągnięciami poszczególnych funduszy widoczne są w zasadzie w każdym okresie.

W porównaniu z tradycyjnymi funduszami akcji czy mieszanymi aktywnej alokacji, osiągnięcia funduszy absolutnej stopy nie zachwycają. W powyższym przykładzie, w dwuletnim okresie średnia stopa zwrotu funduszy akcji polskich uniwersalnych wyniosła ponad 88 proc., a fundusze aktywnej alokacji inwestujące w Polsce dały zarobić przeciętnie ponad 46 proc. (ich odpowiedniki, lokujące głównie poza granicami kraju, odnotowały średni zysk przekraczający 47 proc.). Gwoli sprawiedliwości trzeba zauważyć, że również wśród funduszy akcji czy aktywnej alokacji zaobserwować można bardzo duże różnice pomiędzy najlepszymi i najgorszymi, wahające się w przypadku tych pierwszych od 57 do 149 proc., a w przypadku drugich do 18 do 69 proc. Jednak żaden z nich nie odnotował strat, co przy hossie trwającej od połowy lutego 2009 roku byłoby nie lada wyczynem. Udało się to jednak dwóm funduszom absolutnej stopy zwrotu – Investor FIZ (-0,7 proc.) i Superfund Absolut Return (-10 proc.).

fot. mat. prasowe

Wyniki funduszy absolutnej stopy zwrotu

Wyniki funduszy absolutnej stopy zwrotu


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: