Karta płatnicza w podróży lepsza niż gotówka
2011-02-24 10:25
Przeczytaj także: Bezpieczne płatności zbliżeniowe
Poza tym z kartami kredytowymi związane są często dodatkowe usługi, które mają swoją wymierną cenę. Dla przykładu chcąc samemu wykupić na tygodniowy wyjazd pakiet ubezpieczeniowy, z jakiego mogą bezpłatnie korzystać posiadacze najprostszej karty Deutsche Bank Silver (OC, następstwa nieszczęśliwych wypadków, koszty leczenia, utrata bagażu, opóźnienie bądź odwołanie lotu), trzeba byłoby zapłacić około 100 złotych. A bank daje je za darmo, w pakiecie do karty. Jedynym warunkiem jest dokonanie kartą opłaty za wyjazd (np. zapłacenie za przelot, wycieczkę, czy paliwo).
Mit IV. Kiedy płacę kartą kredytową trudniej mi kontrolować wydatki
Karta kredytowa pozwala na ustalenie limitu. Możemy więc zdecydować, do jakiej kwoty chcemy z niej korzystać. Przejrzyste zestawienia transakcji w formie wyciągu, które dostajemy od banku w wersji papierowej lub elektronicznej, pozwalają po powrocie do domu dokładnie prześledzić wydatki i dzięki temu lepiej zaplanować kolejną podróż.
Jeśli zauważymy błędną transakcję – podwójnie naliczoną kwotę albo obciążenie za zakup, który został anulowany, co zdarza się stosunkowo rzadko, powinniśmy zgłosić do banku reklamację, która zostanie rozpatrzona według standardowej procedury.
Mit V. Podróż z gotówką daje mi większą swobodę
To prawda, ale tylko pod warunkiem, że podróżujemy do bardzo egzotycznych krajów, gdzie nie dotarły jeszcze usługi Visy czy MasterCard. W przeciwnym razie brak karty kredytowej może odebrać wiele wrażeń. Bez niej nie będziemy w stanie zarezerwować pokoju hotelowego, wycieczki promem, wynająć samochodu czy skutera. Karta kredytowa jest w niektórych krajach też biletem wstępu do muzeów i parków rozrywki.
Wiele banków oferuje posiadaczom swoich kart kredytowych niższe ceny u partnerów rabatowych. Są wśród nich też firmy oferujące usługi turystyczne. Dla przykładu korzystając z karty Deutsche Bank PBC można kupić o 50 proc. taniej bilet na statek StenaLine, jednego z największych operatorów promowych na świecie, albo zaoszczędzić 10 proc. wynajmując samochód w sieci Europcar, działającej na terenie 170 krajów.
- Przyszłość należy do płatności elektronicznych. Jest to jeden z elementów nurtu cywilizacyjnego, które będzie dynamicznie się rozwijał – zauważa prof. Remigiusz Kaszubski. - Gotówka przez wiele lat jeszcze nie zniknie, ale będzie coraz bardziej kosztowna dla jej posiadaczy. Duża ilość gotówki w obiegu oznacza spowolnienie wzrostu gospodarczego i zacofanie społeczne. Każde wysoko rozwinięte państwo zdaje sobie z tego sprawę. Należy się spodziewać, że powoli, systematycznie, przy pomocy odpowiednich regulacji prawnych płatności bezgotówkowe wyprą gotówkowe.
Przeczytaj także:
Ponad 2 miliony kart zbliżeniowych Visa
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
płatności kartą, karty debetowe, karty kredytowe, płatności bezgotówkowe, transakcje bezgotówkowe