eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweExpander: indeks koniunktury II 2011

Expander: indeks koniunktury II 2011

2011-03-01 13:54

Expander: indeks koniunktury II 2011

Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach © fot. mat. prasowe

Wzrost destabilizacji w Afryce Południowej i spowodowane tym zwyżki cen ropy, zwiększając zagrożenie pojawienia się negatywnego szoku podażowego w światowej gospodarce, potencjalnie zagrażają trwającemu globalnemu ożywieniu. Pogorszenie koniunktury na świecie z pewnością nie ominęłoby i krajowej gospodarki. Możliwość wystąpienia takiego scenariusza najprawdopodobniej przyczyniła się do tego, że wskaźnik IKEF spadł poniżej zera (do poziomu 4,5) po raz pierwszy od sierpnia ubiegłego roku.

Przeczytaj także: Expander: indeks koniunktury I 2011

Indeks Koniunktury Ekspertów Finansowych odzwierciedla opinie finansistów na temat przyszłej koniunktury gospodarczej w Polsce. Przeprowadzona pod koniec lutego ankieta wskazuje, że przewagę nad optymistami uzyskali respondenci, którzy spodziewają się pogorszenia sytuacji w polskiej gospodarce.

Światowe gospodarki borykają się też z rosnącymi cenami żywności. Szybki wzrost cen surowców w połączeniu z poprawą koniunktury w wielu krajach zwiększa presję inflacyjną na dobra konsumpcyjne. Ta tendencja wyraźnie widoczna jest już w wielu gospodarkach wschodzących, których banki centralne od dłuższego czasu zacieśniają politykę pieniężną. Pierwsze symptomy przyśpieszenia dynamiki wzrostu cen można już także zaobserwować na rynkach rozwiniętych. Krajowa inflacja zanotowana w styczniu zaskoczyła nawet największych pesymistów. Okres przełomu roku w połączeniu z podwyżką stawki VAT i zwyżką cen surowców skłoniły sprzedawców do znacznych podwyżek cen. Inflacja wyniosła 3,8% rok do roku, podczas gdy mediana prognoz analityków wskazywała na wzrost cen o 3,4%. Tym samy poziom inflacji znalazł się powyżej górnej granicy celu NBP. Taka sytuacji powoduje, że wciąż przeważająca grupa ankietowanych ekspertów spodziewa się wzrostu inflacji i dalszego zacieśniania polityki pieniężnej w Polsce w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy.

fot. mat. prasowe

Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach

Wyniki ankiety IKEF w poszczególnych miesiącach


Informacje o badaniu
IKEF obliczany jest na podstawie opinii zatrudnionych w instytucjach finansowych ekspertów oraz menedżerów średniego i wyższego szczebla, zajmujących się bezpośrednio analizami ekonomicznymi i inwestycyjnymi, zarządzaniem aktywami lub strategicznym zarządzaniem firmą. Ankietowani odpowiadają na cztery pytania, obrazujące pogląd tej grupy na bieżący i oczekiwany stan koniunktury gospodarczej oraz oczekiwane kierunki zmian inflacji i polityki pieniężnej. Bazą do obliczania głównego wskaźnika jest pytanie dotyczące kierunków koniunktury gospodarczej w Polsce w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Pozostałe trzy pytania mają charakter pomocniczy i służą do oceny, w której fazie cyklu koniunkturalnego gospodarka może się znajdować. Główny indeks (IKEF) obliczany jest jako różnica pomiędzy odsetkiem odpowiedzi pozytywnych a odsetkiem odpowiedzi negatywnych. Maksymalny zakres wahań indeksu wynosi więc teoretycznie od -100 do 100 co oznaczałoby stuprocentową zgodność ankietowanych. Ujemne wartości wskaźnika wskazują na możliwe pogorszenie się koniunktury gospodarczej, dodatnie wartości powinny zwiastować poprawę sytuacji w gospodarce.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: