eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePrzybywa nowych lokat bankowych

Przybywa nowych lokat bankowych

2011-03-02 12:55

Przybywa nowych lokat bankowych

Przeciętne oprocentowanie depozytów na 5 tys. zł © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Podjęta przez Ministerstwo Finansów próba wyeliminowania lokat antypodatkowych poskutkowała większym niż zazwyczaj ruchem na rynku depozytów. Banki, żeby zwiększyć napływ środków jeszcze przed wejściem nowych przepisów oferują kolejne produkty depozytowe.

Przeczytaj także: Znowu wyższe oprocentowanie lokat w Meritum Bank

Od początku lutego dwanaście banków zmieniło ofertę depozytową. To pierwszy tak obfity w zmiany miesiąc od początku 2010 roku. Wszystko za sprawą Ministerstwa Finansów, które przygotowało projekt zmian do zasad zaokrąglania określonych w ordynacji podatkowej. Zgodnie z nowym podejściem podstawa opodatkowania i podatek byłyby od 1 lipca br. zaokrąglane już nie do pełnego złotego, a do jednego grosza w górę. A to zaowocuje całkowitym wyeliminowaniem lokat antypodatkowych.

Instytucje finansowe próbują wykorzystać pozostały czas (cztery miesiące) i oferują nowe lokaty. Te, w połączeniu z pierwszą podwyżką stóp i oczekiwaniami wobec kolejnych, powodują, że małymi kroczkami rośnie przeciętne oprocentowanie depozytów. Średnie stawki na kwartalnych, półrocznych i rocznych lokatach są zbliżone do poziomów z drugiego kwartału 2010 roku. Najlepiej wypadają lokaty dwuletnie, których przeciętne oprocentowanie jest już najwyższe od dwóch lat

fot. mat. prasowe

Przeciętne oprocentowanie depozytów na 5 tys. zł

Przeciętne oprocentowanie depozytów na 5 tys. zł


Jeszcze przed upublicznieniem przez Ministerstwo Finansów nowego projektu ING Bank Śląski wprowadził półroczną lokatę antybelkową, a Getin Bank i Idea Bank obniżyły oprocentowanie oferowanych depozytów. Natomiast już po ujrzeniu przez projekt światła dziennego instytucje finansowe przystąpiły do ofensywy. Ofertę o antypodatkowe depozyty uzupełnił AIG Bank, który od dziś (1 marca) w wyniku połączenia działa już pod nazwą Santander Consumer Bank. Podobnie zrobił Bank Pocztowy, który rozszerzył listę produktów o kwartalną lokatę z kapitalizacją dzienną. Warunki trzymiesięcznych depozytów w wyniku promocji poprawił również Meritum Bank. W lutym więcej za oszczędności klientów zaczął też płacić Raiffeisen Bank. Zmiany nie ominęły Banku BGŻ, Banku Polskiej Spółdzielczości, Noble Banku i Kredyt Banku. Ten ostatni obniżył stawkę na polisach lokacyjnych – produkcie, który od 1 lipca prawdopodobnie będzie jedynym rozwiązaniem depozytowym pozwalającym ominąć płacenie 19 proc. podatku Belki.

fot. mat. prasowe

Najlepsze lokaty na miesiąc, kwartał i pół roku. Kwota 5 tys. zł

Najlepsze lokaty na miesiąc, kwartał i pół roku. Kwota 5 tys. zł


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: