eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze lokaty dla firm

Najlepsze lokaty dla firm

2011-03-07 10:59

Najlepsze lokaty dla firm

Najlepsze lokaty miesięczne, 2-miesięczne i kwartalne (kwota lokaty 5 tys. zł) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Lokaty dla przedsiębiorców są w większości mniej atrakcyjnie oprocentowane niż depozyty dla klientów indywidualnych, ale i w tym gronie można znaleźć perełki. Najlepszą ofertę dla firm mają banki specjalizujące się w obsłudze przedsiębiorstw.

Przeczytaj także: Najlepsze lokaty bankowe II 2011

Bezkonkurencyjna pod względem wysokości oprocentowania jest oferta powstałego pod koniec ubiegłego roku Idea Banku, który znokautował konkurencję stawką 8,05 proc. w skali roku na lokacie dwumiesięcznej. Przedsiębiorcy muszą jednak zdawać sobie sprawę z małego haczyka – prawo do takiego oprocentowania mają dopiero od momentu dostarczenia do banku dokumentów poświadczających prowadzenie przez nich działalności gospodarczej. Do tego czasu będą traktowani przez bank jako zwykłe osoby fizyczne, dla których oprocentowanie tej samej lokaty wynosi już 4.84 proc. w skali roku. Kolejne minusy to: niska maksymalna kwota lokaty (10 tys. zł) i brak możliwości założenia więcej niż jednego depozytu.

fot. mat. prasowe

Najlepsze lokaty miesięczne, 2-miesięczne i kwartalne (kwota lokaty 5 tys. zł)

Najlepsze lokaty miesięczne, 2-miesięczne i kwartalne (kwota lokaty 5 tys. zł)


Generalnie lokaty dla przedsiębiorców są oprocentowanie gorzej niż depozyty dla zwykłych osób fizycznych. Najbardziej zyskowną lokatę 1-miesięczną oferuje Toyota Bank (3,9 proc. w skali roku), tymczasem dla klientów indywidualnych najlepsza oferta to 4,51 proc. (według Open Finance). Podobnie jest wśród lokat trzymiesięcznych (największy, 5-proc. zysk przyniesie depozyt dla firm Idea Banku, podczas gdy jego odpowiednik dla osób fizycznych może się pochwalić 5,57-proc. stawką), półrocznych (odpowiednio 4,61 proc. oferowane znowu przez Idea Bank i 5,93 dla klientów indywidualnych) i rocznych (5,60 proc. FM Banku wobec 6,73 proc.). W powyższym porównaniu wzięliśmy pod uwagę stawki brutto dla depozytów indywidualnych, a więc przed odliczeniem podatku Belki. A skoro jesteśmy przy podatku od zysków – przedsiębiorcy zakładający lokatę dla firm muszą pamiętać, że z naliczonych odsetek będą się rozliczać z fiskusem w inny sposób niż klienci indywidualni. Za tych drugich podatek Belki po zakończeniu lokaty nalicza i odprowadza bank – na ich konto wpływa już pomniejszona kwota. W przypadku przedsiębiorców banki przyjmują, że zysk z firmowych lokat jest ich przychodem, z którego prowadzący działalność mają obowiązek rozliczyć się już we własnym zakresie (według stawek podatku dochodowego).

fot. mat. prasowe

Najlepsze lokaty półroczne i roczne (kwota lokaty 5 tys. zł)

Najlepsze lokaty półroczne i roczne (kwota lokaty 5 tys. zł)


Agata Szymborska-Sutton

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: