eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRynek pierwotny GPW radzi sobie dobrze

Rynek pierwotny GPW radzi sobie dobrze

2011-03-04 13:55

Rynek pierwotny GPW radzi sobie dobrze

Stopy zwrotu debiutantów w 2011 roku (zmiana ceny debiutu do emisyjnej w proc.) © fot. mat. prasowe

Po prawie trzydziestu debiutach spółek na warszawskim parkiecie w 2010 roku, bieżący rok zapowiada się również bardzo dobrze. Po zaledwie kilku tygodniach mamy już sześciu kolejnych nowicjuszy. Większość przyniosła inwestorom zyski.

Przeczytaj także: Indeks cen surowców a rynek akcji

Wygląda na to, że imponujący wysyp debiutantów pod koniec ubiegłego roku nie był tylko podkręcaniem giełdowej statystyki, lecz sygnałem bardziej trwałej tendencji na rynku pierwotnym. Nie zmęczył on ani spółek, chętnych do wejścia na parkiet, ani inwestorów, gotowych kupować akcje. W całym 2010 roku na giełdzie przybyło 28 nowych firm. W listopadzie i grudniu na parkiecie pojawiło się ich aż dziewięć.

Początek tego roku jest równie imponujący. W 2010 roku pierwszy debiutant pojawił się dopiero w marcu. W tym sezon rozpoczął się już 4 stycznia od pierwszego notowania BSC Drukarni Opakowań. Od tego czasu do pierwszych dni marca giełdowe towarzystwo powiększyło się jeszcze o Izostal, Inpro, Ideę TFI, Megaron i Avię Solution.

Rynek pierwotny w pierwszych tygodniach roku wygląda imponująco nie tylko pod względem liczby spółek, ale także atrakcyjności inwestycyjnej. Spośród sześciu debiutów tylko jeden zakończył się niewielkim spadkiem kursu akcji na zamknięciu pierwszej sesji w porównaniu do ceny emisyjnej. Akcje BSC Drukarni Opakowań zakończyły pierwszy dzień 0,6 proc. poniżej tej, którą inwestorzy płacili w ofercie pierwotnej. Aż 28,5 proc. mogli oni natomiast zarobić na walorach Izostalu, zaś papiery Megaronu przyniosły zysk w wysokości 14 proc. Walory Idei wzrosły pierwszego dnia o 5 proc., Avii o 2,5 proc., a Inpro o 1,5 proc.

Dotychczasowi debiutanci do potentatów pod względem wielkości nie należą. Łącznie pozyskały ona na naszym rynku kapitałowym 275 mln zł. Ale to dopiero początek. W czwartek, 3 marca, prospekt emisyjny opublikowało Kino Polska. Spółka planuje pozyskać ze sprzedaży akcji około 40 mln zł. Zastoju więc nie ma co się obawiać.

fot. mat. prasowe

Stopy zwrotu debiutantów w 2011 roku (zmiana ceny debiutu do emisyjnej w proc.)

Stopy zwrotu debiutantów w 2011 roku (zmiana ceny debiutu do emisyjnej w proc.)


 

1 2

następna

oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance Open Finance

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: