Rynek funduszy inwestycyjnych w Polsce w 2010 r.
2011-03-07 11:28
Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia I 2011
Według raportu, rok 2010 zaowocował powstaniem siedmiu nowych funduszy zamkniętych, które wyemitowały publiczne certyfikaty inwestycyjne (trafiły one na GPW w Warszawie) – to o dwa więcej niż rok wcześniej. Podobnie jak w poprzednich latach liderem jeśli chodzi o wprowadzanie na giełdowy parkiet funduszy zamkniętych było KBC TFI (sześć funduszy).
Ogromną popularność, jeśli chodzi o tworzenie zamkniętych funduszy inwestycyjnych, widać także w danych prezentujących zmianę netto liczby (sub)funduszy funkcjonujących na polskim rynku (tj. liczba nowych funduszy wraz z subfunduszami minus zlikwidowane fundusze i subfundusze). W 2010 roku liczba produktów zamkniętych zwiększyła się o 73 (o 24 więcej niż rok wcześniej), podczas gdy otwartych i specjalistycznych otwartych jedynie o 14 (o 5 mniej niż w 2009 roku).
Trzeci z rzędu rok, w którym przyrost liczby funduszy zamkniętych (wraz z subfunduszami) okazał się zdecydowanie wyższy niż funduszy otwartych i specjalistycznych otwartych (wraz z subfunduszami) sprawił, iż na koniec 2010 roku udział funduszy i subfunduszy zamkniętych w całkowitej liczbie produktów inwestycyjnych oferowanych na rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce wzrósł do 46,0 proc. (303 produkty).
fot. mat. prasowe
Liczba (sub)funduszy inwestycyjnych otwartych i specjalistycznych otwartych oraz (sub)funduszy zamkn
Nowe fundusze otwarte
Rok 2010 nie przyniósł zbyt wielu nowych produktów inwestycyjnych w segmencie funduszy otwartych i specjalistycznych otwartych. Do najciekawszych należały (sub)fundusze indeksowe i typu short. Towarzystwa funduszy inwestycyjnych zaoferowały w minionym roku trzy produkty indeksowe – to pierwsze tego rodzaju instrumenty finansowe na polskim rynku instytucji wspólnego inwestowania po sześcioletniej przerwie. Dwa z tych subfunduszy odzwierciedlają zachowanie indeksów pochodnych typu short i leverage indeksu WIG20, natomiast jeden fundusz replikuje notowania indeksu mWIG40.
Na rynku w 2010 roku pojawiły się również dwa produkty typu short, czyli umożliwiające ich uczestnikom czerpanie korzyści w przypadku dekoniunktury w danym segmencie rynku kapitałowego. W obu przypadkach są to subfundusze bazujące na indeksie WIG20short, dzięki którym inwestorzy mogą spekulować lub zabezpieczać swoje pozycje na rynku największych i najpłynniejszych firm warszawskiego parkietu.
Z raportu wynika również, że stosunkowo dużą popularnością wśród towarzystw funduszy inwestycyjnych oferujących klientom nowe produkty o charakterze otwartym cieszyły się fundusze zmiennej alokacji, fundusze o określonej orientacji geograficznej (nowością w tym zakresie był subfundusz posiadający ekspozycję na rynek afrykański) oraz globalne fundusze sektorowe.
Rynek wzbogacił się również o dwa produkty hedgingowe oraz nowy fundusz etyczny. Ponadto dwa towarzystwa uruchomiły swoje pierwsze fundusze parasolowe z szeroką ofertą subfunduszy realizujących tradycyjne strategie inwestycyjne.
Dystrybucja
Lista podmiotów (innych niż prowadzące działalność maklerską), które posiadają zezwolenie na dystrybucję jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych i które podlegają regulacji art. 32 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych, uległa w ubiegłym roku tylko nieznacznemu wydłużeniu. W 2010 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała sześć nowych zezwoleń na pośredniczenie w zbywaniu i odkupywaniu jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lub tytułów uczestnictwa funduszy zagranicznych (o dwa więcej niż w 2009 r.). W końcu 2010 r. zezwolenie takie posiadało łącznie 70 podmiotów.
Do pobrania:
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl