Polska waluta pod silną presją sprzedających
2011-03-07 13:36
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
W ostatnim czasie ucichły spekulacje dotyczące reformy emerytalnej w Polsce. Powróciły jednak stare problemy dotyczące wysokiego deficytu finansów publicznych. Unia Europejska, jak również agencje ratingowe coraz silniej naciskają na jego redukcję. Czynnik ten będzie miał z pewnością wpływ na przyszłe decyzje Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych.
Podwyżka w kwietniu, której spodziewa się przeważająca część inwestorów i analityków, stoi pod dużym znakiem zapytania. Technicznie silnym oporem dla kursu EURPLN jest poziom 4.00. Jego pokonanie, szczególnie w przypadku dalszych wzrostów oczekiwań co do podwyżki w strefie euro, jest jak najbardziej możliwe.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Piątkowe dane z rynku pracy w USA z pewnością można odczytywać jako kolejny krok w kierunku poprawy sytuacji w amerykańskiej gospodarce. Nie oznacza to jednak na razie wzrostu oczekiwań co do podwyżki stóp procentowych. Rentowności 10-letnich amerykańskich obligacji skarbowych wręcz spadły w piątek. Większość członków FOMC, z Benem Bernanke na czele, pozostaje bowiem przy wyjątkowo "gołębich" poglądach.
W strefie euro natomiast presja na podwyżki jest coraz wyższa. Poziom 1.40 będzie istotny z punktu widzenia przyszłych notowań. Jeśli zostanie pokonany, możemy spodziewać się wzrostu przynajmniej w okolice 1.4088.
fot. mat. prasowe
AUD/USD
Po zeszłotygodniowym posiedzeniu Banku Australii i wypowiedzi szefa banku o malejącej presji inflacyjnej, kurs AUDUSD oddalił się od technicznych oporów na poziomie 1.02. Rosnące ceny złota sprawiają jednak, że inwestorzy chętnie kupują australijską walutę. Trendy długo- i średnioterminowy są cały czas rosnące i w najbliższym czasie powinno nastąpić testowanie strefy oporów 1.0200 - 1.0260.
W tym tygodniu z Australii napłynie sporo danych fundamentalnych. W nocy z wtorku na środę poznamy wartość udzielonych kredytów hipotecznych w styczniu, w czwartek nad ranem sytuację na rynku pracy, a popołudniu przemówienie wygłosi szef Banku Australii.
fot. mat. prasowe
USD/CAD
Bardzo dobry odczyt indeksu Ivey PMI, nie doprowadził do istotnego umocnienia dolara kanadyjskiego. Inwestorzy na razie nie uwierzyli jeszcze w trwałą poprawę w gospodarce Kraju Klonowego Liścia. Dodając do tego jednak lepszy od oczekiwań odczyt PKB w poprzedni poniedziałek, widoczne są oznaki ożywienia.
Z technicznego punktu widzenia wygenerowany został również sygnał sprzedaży na parze USDCAD. Jeśli "gołębie" nastroje w USA się utrzymają, a poprawa w Kanadzie zostanie potwierdzona kolejnymi dobrymi danymi, aprecjacja dolara kanadyjskiego może postępować.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
1 2
oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A.