eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRynek walutowy - niska zmienność

Rynek walutowy - niska zmienność

2011-03-08 13:38

Rynek walutowy - niska zmienność

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Brak istotnych danych makroekonomicznych w dniu wczorajszym, przyczynił się do niskiej zmienności na rynku walutowym. Kurs głównej pary walutowej z samego rana podjął próbę wybicia ponad poziom 1.40, jednak nie było bodźców do silniejszych wzrostów.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Aprecjacji euro nie sprzyjała także kolejna obniżka ratingu Grecji. Tym razem na taki krok zdecydowała się agencja Moody's. Wyjątkiem od niskiej zmienności było zachowanie pary GBPUSD. Funt najpierw umocnił się, by popołudniem, po wypowiedzi Mervyna Kinga, silnie stracić w stosunku dolara. Względne uspokojenie sytuacji na Bliskim Wschodzie pozwoliło inwestorom na realizację zysków z krótkich pozycji na walutach krajów wschodzących, stąd wczorajsze umocnienie złotego.

Prezes brytyjskiego banku centralnego Mervyn King zaniepokoił mocno inwestorów mówiąc, iż ponownie rośnie ryzyko w sektorze bankowym w Wielkiej Brytanii. Zarzucił bankom nastawienie na krótkoterminowe zyski kosztem długoterminowej stabilności. Stwierdził, iż problem "za dużego by upaść" nie został w dalszym ciągu rozwiązany. W tym kontekście ostrzegł Kanclerza Skarbu George'a Osborne'a, który jest przeciwko wydzieleniu z banków ich działalności inwestycyjnej. Szef Banku Anglii uważa, że taki krok byłby częściowym rozwiązaniem problemu. We wczorajszej wypowiedzi Kinga do wyprzedaży funta skłoniła bezpośrednio odpowiedź na pytanie o możliwość powtórki kryzysu finansowego. Była ona mocno wymijająca.

W Polsce NBP opublikował wczoraj projekcję inflacji. Zakłada ona wzrost cen o 3.2% w 2011 oraz 2.8% w 2012 roku. Wynika z niego, iż dynamika wzrostu cen zmniejszy się w drugim półroczu tego roku z 3.8% opublikowanych w lutym. Zmniejsza to presję na kolejne podwyżki stóp procentowych. Jest to w zgodzie z ostatnimi "gołębimi" wypowiedziami członków RPP. Część z nich twierdzi, że jest za wcześnie by mówić o podwyżce. Czy na kwietniowym posiedzeniu również będzie za wcześnie?

Najważniejsze wiadomości

  • CA: Pozwolenia na budowę domów w styczniu m/m: -5.1%, prognoza: 0.3%
  • US: Wartość kredytów konsumenckich w styczniu: 5.01 mld USD, prognoza: 4 mld USD
  • PL: NBP opublikował projekcję inflacji
  • JP: Bilans handlu zagranicznego w styczniu: -395 mld JPY, prognoza: -372 mld JPY
  • CH: Stopa bezrobocia w lutym: 3.4%, prognoza: 3.4%
  • EZ: Agencja Moody's obniżyła rating Grecji

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen
Kurs EUR/USD - spadki

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: