eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeCeny ropy i polityka pieniężna USA w centrum uwagi

Ceny ropy i polityka pieniężna USA w centrum uwagi

2011-03-09 11:50

Ceny ropy i polityka pieniężna USA w centrum uwagi

© fot. mat. prasowe

Dwa tematy wysuwają się coraz wyraźniej na czoło jeśli chodzi o zainteresowanie inwestorów na rynkach finansowych.

Przeczytaj także: Warszawski parkiet przy tegorocznych szczytach

Rynki finansowe


Pierwszym jest cena ropy naftowej i jej wpływ na politykę banków centralnych w zakresie stóp procentowych. Drugim - perspektywy dla ilościowego luzowania polityki pieniężnej w Ameryce.

W obu tych sprawach chodzi tak naprawdę o to samo, czyli dostępność dużej ilości taniego kapitału. Ilość zależy od programu skupu obligacji głównie w USA, koszt od wysokości stóp procentowych na świecie. W pierwszej z tych kwestii przedstawiciele Rezerwy Federalnej są coraz bardziej podzieleni zarówno jeśli chodzi o kontynuowanie kończącego się w czerwcu programu, jak i jego rozszerzenie w późniejszym okresie. W kwestii stóp procentowych na świecie mocno zabrzmiały słowa Alexa Webera z Europejskiego Banku Centralnego, który mówił, że nie widzi potrzeby ograniczania oczekiwań rynków dotyczących 3 podwyżek kosztu pieniądza w tym roku.

Jeśli natomiast chodzi o cenę ropy naftowej, to uwagę zwraca możliwość zwołania nadzwyczajnego posiedzenia OPEC, mającego debatować o zwiększeniu limitów produkcji po to, by ograniczyć wzrost cen. O tym, że ropa po 140 USD za baryłkę może sprowadzić ponowną recesję w niektórych rozwiniętych gospodarkach. Jednocześnie największe banki inwestycyjne podwyższają prognozy na ten i przyszły rok notowań ropy naftowej dając wyraz swojego przekonania, że wzrost z ostatnich dni nie jest zjawiskiem przejściowym, a wyższe ceny utrzymają się dłużej.

fot. mat. prasowe


Rynek nieruchomości


Na 60-proc. ryzyko wystąpienia do połowy 2013 r. kryzysu bankowego w Chinach wskazują wyliczenia agencji ratingowej Fitch. Przyczynami jego miałyby być rekordowa akcja kredytowa i będącego tego pochodną rosnące ceny nieruchomości. Metodologia Fitch sprawdziła się przy okazji kryzysów w Islandii i Irlandii, ale nie wychwycił zagrożeń w Hiszpanii. Specjaliści agencji mówiąc o kryzysie mają na myśli sytuację, w której banki tracą dużą część kapitałów oraz dotyka je znaczna liczba bankructw. Ostrzeżenie Fitch ma długoterminowy charakter, ale przypomina o ryzyku związanym z chińskim rynkiem nieruchomości.

Alarmistyczne prognozy dla drugiego najważniejszego azjatyckiego rynku nieruchomości przedstawił Merrill Lynch. Przestrzega przed spadkiem o 20% w ciągu najbliższych 6 miesięcy cen mieszkań w Bombaju. Przyczyną tego mają być rekordowe ceny i wyższe koszty finansowania, ograniczające popyt.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: