Najlepsze roczne lokaty a inflacja II 2011
2011-03-16 12:33
Przeciętna realna stopa zwrotu z zakończonych rocznych lokat na 5 tys. zł © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Najlepsze roczne lokaty a inflacja I 2011
Klienci instytucji finansowych mają coraz więcej powodów do obaw, bo lokaty nie spełniają swojej głównej roli – nie chronią siły nabywczej środków powierzonych bankom. Przeciętny realny zysk z zakończonych rocznych lokat po opodatkowaniu i uwzględnieniu wskaźnika inflacji wyniósł w lutym 0,25 proc. Po uwzględnieniu corocznej zmiany koszyka inflacyjnego jest to wynik o 0,03 pkt proc. niższy niż przed miesiącem. Bez tłumiącej inflację podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, sytuacja posiadaczy lokat jeszcze długo nie ulegnie zauważalnej poprawie.Zaledwie pół roku temu średni realny zysk z dwunastomiesięcznych lokat bankowych wynosił 2 proc. Natomiast w lutym tylko jeden z zakończonych depozytów był w stanie zagwarantować taką stopę zwrotu. Z tą różnicą, że w lipcu i sierpniu ubiegłego roku dynamika wzrostu cen wynosiła 2 proc. r/r, a dziś ogłoszony przez Główny Urząd Statystyczny wskaźnik inflacji za luty wyniósł 3,6 proc. r/r.
fot. mat. prasowe
Przeciętna realna stopa zwrotu z zakończonych rocznych lokat na 5 tys. zł
Wartość swoich oszczędności ochronili tylko klienci, którzy w lutym 2010 roku założyli roczną lokatę z oprocentowaniem nie niższym niż 4,45 proc. Ale, żeby zysk wyniósł co najmniej 1 proc., to bank musiał płacić 5,75 proc. w skali roku. Niestety, przed dwunastoma miesiącami wybór takich ofert był znacznie bardziej ograniczony niż dziś. Stąd wniosek, że niewielu klientów realnie zarobiło więcej niż 1 proc. na lokacie bankowej.
O wiele łatwiej było ponieść realną stratę, ponieważ wśród lokat z ujemną stopą zwrotu nie brakuje największych instytucji na rynku. Podobnie, jak w poprzednich miesiącach najwyższą utratą wartości charakteryzują się środki na lokacie założonej w Banku Pekao (-1,36 proc.). Na kolejnych dwóch miejscach znajdziemy depozyty w Raiffeisen Banku i Banku Gospodarstwa Krajowego, choć lista depozytów z rzeczywistą stratą jest znacznie dłuższa.
fot. mat. prasowe
Realna stopa zwrotu z rocznych lokat na 5 tys. zł zakładanych w lutym 2010 roku
Wysoka dynamika wzrostu cen oraz próba wyeliminowania przez Ministerstwo Finansów depozytów antypodatkowych mogą spowodować spadek skłonności do oszczędzania. Należy jednak pamiętać, że trzymanie środków w skarpecie, pod materacem czy na nieoprocentowanym rachunku osobistym, nie jest żadnym rozwiązaniem, bo tylko pogłębia spadek siły nabywczej oszczędności.
oprac. : Michał Sadrak / Open Finance