Dzień trzech wiedźm
2011-03-18 10:07
![Dzień trzech wiedźm Dzień trzech wiedźm](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynki-finansowe/Dzien-trzech-wiedzm-64474-200x133crop.gif)
© fot. mat. prasowe
W tle doniesień związanych z katastrofą w Japonii mieliśmy w kończącym się tygodniu szereg istotnych publikacji gospodarczych, z których część odnosiła się do warunków panujących w marcu.
Przeczytaj także: Frank szwajcarski blisko rekordu
Rynki finansowe
Ich wymowa była mieszana. W Niemczech indeks ZEW, obrazujący oceny sytuacji gospodarczej przez analityków i ekonomistów, obniżył się do 14,1 pkt z 15,7 pkt miesiąc wcześniej i 16 pkt oczekiwanych przez analityków.
Indeks Empire State, odnoszący się do aktywności przemysłu w rejonie Nowego Jorku, wzrósł do 17,5 pkt z 15,4 pkt w lutym i zapowiadanych przez analityków 16,7 pkt. Bardzo dobrze wypadł podobny indeks dla przemysłu w rejonie Filadelfii. Tu mieliśmy skok do 43,4 pkt z 35,9 pkt miesiąc wcześniej. Nie są to wszystko może najważniejsze wskaźniki gospodarcze, nie uwzględniają jeszcze w pełni ocen konsekwencji katastrofy w Japonii na postrzeganie perspektyw gospodarek, ale podtrzymanie korzystnych tendencji musi cieszyć. Podobnie jest w naszej gospodarce, gdzie wszystkie lutowe wiadomości wpisały się we wcześniej obserwowane tendencje — produkcja przemysłowa rośnie w zadowalającym tempie, brakuje presji płacowej, zwiększa się zatrudnienie, inflacja pozostaje wyzwaniem dla RPP.
Dziś przypada Dzień 3 Wiedźm, czyli termin wygasania kontraktów terminowych i opcji z marcowej serii. Tradycyjnie wywołuje to oczekiwania na gwałtowne ruchy rynku w końcowej fazie sesji. Nie wydaje się jednak, by dziś coś takiego miało mieć miejsce. Brakuje dużych inwestorów na rynku, a okazji do arbitrażu było w ostatnim czasie niewiele. Uwagę inwestorów raczej przyciągnie interwencja państw G7 na rynku walutowym.
fot. mat. prasowe
Rynek nieruchomości
W lutym produkcja budowlano-montażowa w naszym kraju w firmach zatrudniających ponad 9 osób zwiększyła się o 23% w skali roku i o 15,4% w porównaniu ze styczniem tego roku. Natomiast po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych poprawa wyniosła odpowiednio 14,4% oraz 2,1%. Progres nastąpił we wszystkich działach budownictwa. Największy — w budownictwie infrastrukturalnym (o 43,9% w skali roku). W budownictwie specjalistycznym, czyli na przykład w firmach zajmujących się pracami wykończeniowymi, czy przygotowaniem terenów pod budowę, wzrost wyniósł 27%, a w zakresie wznoszenia budynków 10,3%. Musimy przy tym pamiętać o niskiej bazie porównawczej z minionego roku, kiedy to budowlańcom mocno we znaki dała się sroga zima, a produkcja spadała w kilkunastoprocentowym tempie w skali roku.
Wzrost cen mieszkań na rynku pierwotnym w Chinach trwa. W Pekinie wyniósł w lutym 6,8% w skali roku, w Szanghaju 2,3%. Największe zniżki notowane są w mniejszych miastach.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo
![Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo Mieszkaniówka napędza amerykańskie budownictwo](https://s3.egospodarka.pl/grafika/rynki-finansowe/Mieszkaniowka-napedza-amerykanskie-budownictwo-A0LuJ3.jpg)
oprac. : Home Broker
Więcej na ten temat:
rynki finansowe, rynki nieruchomości, nieruchomości, ceny nieruchomości, ceny nieruchomości na świecie