eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKurs USD/JPY wzrósł do poziomu 82,00

Kurs USD/JPY wzrósł do poziomu 82,00

2011-03-18 11:37

Wczorajsza telekonferencja z udziałem przedstawicieli państw grupy G7, przyniosła bardzo wymierne efekty. Zdecydowano o przeprowadzeniu skoordynowanej interwencji na rynku walutowym w celu osłabienia jena.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek międzynarodowy


Banki centralne zobowiązały się do sprzedaży jena w celu osłabienia japońskiej waluty. Według szacunków około godziny 1:00 w nocy bank centralny Japonii sprzedał na rynku jena, kupując ponad 25 mld dolarów. W efekcie kurs USD/JPY wzrósł do poziomu 82,00. Od dołka zanotowanego w czwartek godzinach wieczornych jen osłabił się w relacji do dolara o blisko 7,5 proc.

Ponadto BOJ nie będzie ściągał z rynku dodatkowej płynności poprzez emisję obligacji jak miało to miejsce podczas ostatnich interwencji. Skoordynowane działania banków centralnych na rynku walutowym mają dużą szansę powodzenia. Ostatnie tego typu działania były prowadzone w 2000 roku, wtedy jednak dotyczyły europejskiej waluty. Z kolei na rynku jena skoordynowane interwencje walutowe po raz ostatni zostały przeprowadzone w 1995 roku i wtedy okazały się skuteczne, odwracając trend spadkowy w notowaniach USD/JPY. Trudno jednak oczekiwać, aby obecnie nawet skoordynowane działania były również w stanie odwrócić trwający trend. Tego typu działania mogą zniechęcić spekulantów do dalszej gry na umocnienie jena, co zahamuje zniżkę USD/JPY. Jednak dopiero globalna zmiana kierunków przepływu kapitału spowodowałaby odwrócenie trendu.

Dzisiejsza interwencja w pierwszym momencie spowodowała umocnienie amerykańskiej waluty i spadek eurodolara do 1,3980. Szybko jednak euro zaczęło odrabiać straty w efekcie czego kurs EUR/USD zbliżył się do 1,4100 i nie wykluczone, że w dalszej części dnia poziom ten zostanie pokonany. Istotne dla losów także głównej pary walutowej będą decyzję jakie podejmą pozostałe banki centralne w kwestii osłabienia jena. Kupno na rynku przez ECB euro za jena powinno istotnie wesprzeć notowania EUR/USD.

Rynek krajowy


Wczorajsza sesja przyniosła poprawę sentymentu względem złotego. Kurs EUR/PLN spadł dziś przed początkiem handlu w Europie do poziomu 4,0425. Z kolei w pierwszych godzinach sesji wzrósł w okolice 4,0600. Prawdopodobnie dziś notowania złotego w relacji do euro utrzymają się w przedziale 4,03-4,06. Krajowej walucie sprzyja przede wszystkim lekka poprawa nastrojów inwestycyjnych oraz umiarkowane wzrosty na giełdach. Jednak pomimo obserwowanej poprawy wciąż istnieje zagrożenie, że złoty powróci do osłabienia w przyszłym tygodniu.

Dużą zmiennością charakteryzują się w ostatnim czasie notowania złotego w relacji do franka. W czwartek wzrost kurs CHF/PLN zatrzymany został przez psychologiczny opór 3,3000. Tym samym kurs złotego dzieliły już tylko 4 grosze od historycznego rekordu w relacji do franka. Nawet w przypadku powrotu na rynek negatywnych nastrojów w przyszłym tygodniu dalszy wzrost kursu CHF/PLN, wciąż powinien być ograniczany przez opór 3,3000.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Michał Fronc / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: