Bankowość online i obrót bezgotówkowy IV kw. 2010
2011-03-23 12:04
Przeczytaj także: Bankowość online i obrót bezgotówkowy III kw. 2010
Jak wynika z raportu, dane za IV kwartał 2010 r. wskazują dalszy wzrost liczby transakcji zarówno kartami debetowymi jak i kredytowymi oraz równoczesny wzrost łącznej wartości wykonanych za ich pomocą płatności.
fot. mat. prasowe
Liczba kart kredytowych (mln sztuk)
Powyższy wykres pokazuje, że wartość transakcji kartami debetowymi rośnie osiągając na 2010r. ponad 3,7 tysiąca PLN kwartalnie. W stosunku do końca IV kwartału 2009 jest to wzrost o ponad 13%. Posiadacze kart nieznacznie mniej wydają dokonując pojedynczej transakcji, w skali całego roku spadek ten osiągnął około 3,5%. Oznacza to, że wzrost obrotów na kartach jest generowany przez większą liczbę transakcji o podobnej lub minimalnie mniejszej wartości. Klienci kupują częściej płacąc kartą więcej, ale wartość cen jednostkowej transakcji za zakupy towarów i usług jest zbliżona. Warto jednak zaznaczyć, że w perspektywie kilku lat wartość jednostkowej transakcji istotnie się zmniejszyła, co oznacza, że płacimy kartami za zakupy o coraz niższej wartości, a to jest bardzo pozytywny trend. W związku z coraz większą popularnością kart zbliżeniowych, które są przede wszystkim dedykowane do transakcji o niższych wartościach, ta tendencja powinna ulegać dalszej zmianie w kierunku odnotowywania coraz większej liczby transakcji o niskich wartościach.
„Od lat powtarzamy, że bankowość internetowa oraz obrót bezgotówkowy są zdecydowanie tańsze i pozwalają oszczędzić mnóstwo czasu. Trzymanie pieniędzy w banku będzie też zawsze o wiele bezpieczniejsze, niż przechowywanie ich w domu czy noszenie przy sobie. Dziś mało kto płaci za telewizor czy tym bardziej samochód gotówką. Wykorzystujemy karty płatnicze lub robimy przelew. Mam nadzieję, że korzystanie z bezgotówkowych rozliczeń stanie się w niedalekiej przyszłości powszechne. Skorzysta na tym cała Polska gospodarka” – podsumowuje Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.
Bankowość internetowa jest wygodnym rozwiązaniem umożliwiającym klientom oszczędności finansowe ja i czasowe. Należy jednak pamiętać, żeby korzystając z tego typu rozwiązań stosować się do podstawowych zasad bezpieczeństwa. Wykonywanie transakcji za pośrednictwem znanych nam komputerów, które działają na legalnym oprogramowaniu, mają zainstalowane programy antywirusowe i firewall’e - to tylko część rzeczy, które umożliwią nam zadbanie o bezpieczeństwo transakcji. Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa jest o tyle istotne, że w ostatnich tygodniach klienci niektórych banków korzystających z bankowości internetowej i kodów, zostali zaatakowani nową wersją trojana o nazwie ZEUS.
Do pobrania:
Przeczytaj także:
Obrót bezgotówkowy: już 12 mln Polaków ma bankowość mobilną
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
bankowość elektroniczna, bankowość online, bankowość internetowa, banki, karty kredytowe, ilość bankomatów