Fundusze Private Equity: co wpływa na ich rozwój?
2011-03-25 10:33
Przeczytaj także: Fundusze private equity chętniej inwestują w Polsce
Źródła kapitału
Przyjęte rozwiązania prawne wpływają na wielkość i źródła pozyskiwanego przez Private Equity kapitału. Dotychczasowe badania wskazują, że działające na terenie Polski fundusze PE dysponują głównie kapitałem zagranicznym, który pochodzi od banków, amerykańskich funduszy emerytalnych, zachodnich firm ubezpieczeniowych oraz międzynarodowych instytucji. Struktura podaży kapitałów w Polsce zdecydowanie różni się od tendencji obserwowanych w zachodnich funduszach, np. w Wielkiej Brytanii większość środków tam pozyskiwanych to kapitał rodzimych instytucji. Przeprowadzona przez Europejskie Stowarzyszenie Venture Capital (EVCA) analiza pokazała, że w Europie 50 proc. środków pochodziło ze źródeł krajowych, 21 proc. z innych źródeł europejskich, a 29 proc. spoza Europy.
Regulacje prawne
Rola państwa jako inwestora pasywnego w inwestycjach PE sprowadza się do działalności w sferze regulacyjnej. Głównym celem w tym przypadku nie jest oddziaływanie na kierunek inwestycji, lecz na wielkość podaży kapitału. Najczęściej stosowane są różnego rodzaju bodźce podatkowe, zachęcające inwestorów do lokowania na rynku Private Equity.
Oprócz przyjętych rozwiązań ważne są również stałość i przewidywalność systemu podatkowego. Inwestorzy muszą mieć pewność, że otoczenie, w którym funkcjonują jest stabilne lub przewidywalne, przynajmniej w perspektywie średniookresowej, w którym kierunku będzie się zmieniać. Polski system prawodawstwa korporacyjnego można uznać za w miarę stabilny, lecz cały system podatkowy nie nadąża jednak za rozwojem rynku kapitałowego.
System administracji
Sprawnie działający system administracji państwa również może korzystnie wpływać na rozmiary rynku Private Equity. Często wskazuje się, że najwięcej trudności podczas działalności funduszy PE w Polsce związanych jest z niesprawnym funkcjonowaniem administracji państwowej, samorządowej oraz sądownictwa. Przewlekłe procedury administracyjne, począwszy od rejestracji spółki kapitałowej, przez uzyskanie zezwoleń w związku z inwestycją zagraniczną, na zezwoleniach lokalnych kończąc mogą skutecznie zniechęcić inwestorów do zaangażowania swoich środków. Na to nakłada się jeszcze opieszałość polskich sądów, która wpływa na poziom egzekwowalności prawa, zwłaszcza pod kątem egzekwowania tytułów własności lub wierzytelności.
Istnieje wiele sposobów pobudzania rynku inwestycji PE. Natomiast, aby zrealizować zamierzony cel, trzeba stworzyć spójny system bodźców zwiększających podaż rodzimego kapitału Private Equity, a co za tym idzie – jego dostępność dla małych i średnich firm. Dziś istotną barierą w uzyskaniu tego typu finansowania przez małe i średnie firmy są zbyt wysokie minima kapitałowe inwestycji, stawiane przez fundusze.
Przeczytaj także:
Fundusze private equity szykują się do inwestycji
1 2
oprac. : Agnieszka Solecka / IPO.pl