eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeInflacja bazowa w Polsce gorzej od oczekiwań

Inflacja bazowa w Polsce gorzej od oczekiwań

2011-03-23 12:14

Inflacja bazowa w Polsce gorzej od oczekiwań

© fot. mat. prasowe

Pomimo znacznie niższego od oczekiwań odczytu inflacji bazowej w naszym kraju w lutym nie maleje zagrożenie kolejnymi podwyżkami stóp procentowych.

Przeczytaj także: Ryzykowne aktywa - wraca popyt

Rynki finansowe


O takiej możliwości mówiła ostatnio Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem taki ruch studziłby oczekiwania inflacyjne nakręcane przez ceny żywności i paliw. Inflacja bazowa, która takich cen nie uwzględnia, podniosła się w lutym z 1,6% do 1,7%, więc nieznacznie.

Na pewno nie stanowi kłopotu dla gospodarki. Wiemy jednak, że procesy ekonomiczne są wrażliwe zwłaszcza na koszty związane z paliami i przy odradzającej się koniunkturze łatwiej przenosić ich wzrost na odbiorców, a to ostatecznie prowadziłoby do wzrostu także inflacji bazowej. Zdaniem Zielińskiej-Głębockiej kluczowy dla przyszłej polityki monetarnej będzie II kwartał tego roku, kiedy będzie można się przekonać, czy dotychczasowe jedna albo dwie podwyżki stóp procentowych są wystarczające, czy należałoby będzie jeszcze bardziej podwyższyć koszt pieniądza.

Na rynkach finansowych widać coraz większe uspokojenie, a kolejne doniesienia z Japonii, czy Libii nie mają już dużego znaczenia. To potwierdza, że uwaga inwestorów będzie się teraz koncentrować na konsekwencjach gospodarczych ostatnich zawirowań, czyli na tym, jak wyższa cena ropy naftowej wpływa na koniunkturę i w jakim stopniu zaszkodzi jej kataklizm w Japonii. To tworzy tło dla czwartkowych publikacji wstępnych wskaźników aktywności przemysłu oraz usług w strefie euro za marzec. Jeśli rozczarują reakcja inwestorów może być mocno negatywna.

fot. mat. prasowe


Rynek nieruchomości


Najnowszy Pengab przynosi dalszy wzrost salda prognoz dotyczących kredytów hipotecznych w naszym kraju i poprawę w zakresie salda ocen. W marcu o 70 pkt proc. więcej placówek bankowych przewidywało wzrost akcji kredytowej w segmencie hipotecznym niż jej spadek. Miesiąc wcześniej było to 66 pkt proc., a w grudniu zeszłego roku jedynie 38 pkt proc. Jednocześnie nastąpił wzrost salda ocen do 34 pkt proc. z 25 pkt proc.

Widełki pomiędzy obecną sytuacją a oczekiwaniami pozostały w marcu zatem wciąż duże, co w dużej mierze jest zjawiskiem sezonowym. Rok temu o tej porze prognozy przewyższały bieżące oceny o 33 pkt proc. Całkowity wskaźnik koniunktury bankowej obniżył się w marcu symbolicznie, do 30 pkt z 30,8 pkt miesiąc wcześniej. Nas ten wynik złożyły się spadek o 3,9 pkt salda prognoz oraz poprawa o 2,3 pkt proc. salda ocen.

W styczniu spadły ceny nieruchomości komercyjnych w USA. Według Moody’s zniżka wyniosła 1,2% w skali miesiąca oraz 4,3% w porównaniu z sytuacją sprzed 12 miesięcy.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: