eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRekordowe opcje na WIG20

Rekordowe opcje na WIG20

2011-03-25 12:45

Rekordowe opcje na WIG20

Wykres Nr 1 - Liczba Otwartych Pozycji (szt.) na koniec kolejnych sesji od 20 grudnia 2010 r. do 18 © fot. mat. prasowe

Na sesji giełdowej 23 marca opcje na WIG20 ustanowiły historyczny rekord miesięcznych obrotów. Na sześć sesji przed końcem miesiąca łączny wolumen wyniósł 101.465 sztuk i po raz pierwszy od czasu pojawienia się opcji w obrocie na warszawskiej giełdzie przekroczył granicę 100 tysięcy. Dotychczasowy miesięczny rekord wolumenu obrotu opcjami na WIG20 zanotowano w styczniu br. i wyniósł on 86.720 opcji. Od początku bieżącego roku wolumen obrotu opcjami na WIG20 wyniósł 252.258 sztuk - poinformowała Giełda Papierów Wartościowych.

Przeczytaj także: Produkty strukturyzowane dały zarobić

fot. mat. prasowe

Wykres Nr 1 - Liczba Otwartych Pozycji (szt.) na koniec kolejnych sesji od 20 grudnia 2010 r. do 18

Wykres Nr 1 - Liczba Otwartych Pozycji (szt.) na koniec kolejnych sesji od 20 grudnia 2010 r. do 18 marca br.

W marcu zanotowano również najwyższą w historii Giełdy liczbę otwartych pozycji na opcjach na WIG20, która na koniec 18 marca (dzień wygaśnięcia opcji) wyniosła 142 tys. opcji.

Opcje to jeden z najpopularniejszych instrumentów finansowych, który od wielu lat znajduje się w obrocie na giełdach światowych. W Polsce opcje na WIG20 zostały wprowadzone do obrotu we wrześniu 2003 roku. Są to opcje rozliczane pieniężnie o europejskim stylu wykonania. Zainteresowanie nimi systematycznie rośnie. Notowany w ostatnim czasie wzrost obrotów jest w dużej mierze zasługą nowych animatorów rynku. Obok dotychczasowego partnera w tym zakresie - Domu Maklerskiego PKO BP SA, w ostatnim czasie GPW nawiązała współpracę z Raiffeisen Centrobank AG, Domem Maklerskim IDM SA i UniCredit Bank AG. W efekcie działania wspomnianych animatorów płynność na rynku opcji istotnie wzrosła, zwiększając ich atrakcyjność dla inwestorów.

Opcje to instrument o bardzo dużej elastyczności w zakresie tworzenia strategii inwestycyjnych, poprzez które inwestorzy mogą realizować zarówno strategie o charakterze inwestycyjnym jak również zabezpieczającym.

O dużym zaangażowaniu inwestorów w opcje świadczy dynamiczny przyrost liczby otwartych pozycji (LOP). LOP po zakończeniu sesji 20 grudnia 2010 r. (pierwszy dzień sesyjny po grudniowym wygaśnięciu opcji) wyniósł 33,6 tys. opcji, tymczasem po zakończeniu sesji 18 marca br. (kolejny dzień wygaśnięcia opcji) wyniósł już 142,1 tys. opcji (ponad 4-krotny wzrost). Zaangażowanie inwestorów na rynku opcji jest zatem bardzo duże. Wykres nr 1 obrazuje LOP na koniec kolejnych sesji do marcowego terminu wygaśnięcia. Należy zauważyć wzrost tego wskaźnika w każdym obserwowanym dniu.

Obok opcji na WIG20, rynek instrumentów pochodnych GPW obejmuje również kontrakty terminowe na ten indeks, a także kontrakty terminowe na indeks mWIG40, kontrakty terminowe na akcje, kontrakty terminowe na kursy walut oraz jednostki indeksowe na indeks WIG20.

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie prowadzi największy rynek instrumentów pochodnych w Europie Środkowo-Wschodniej. GPW zakończyła 2010 rok osiągnięciem rekordowych wyników na tym rynku pod względem wolumenu obrotów i liczby otwartych pozycji. Całkowity wolumen obrotów instrumentami pochodnymi w 2010 r. wyniósł 14,7 mln sztuk i był o 6% wyższy od wolumenu obrotów w 2009 r. Ta tendencja pokazuje, że instrumenty pochodne są coraz bardziej liczącą się linią biznesową w działalności operacyjnej GPW. GPW nieustannie pracuje nad poszerzaniem swojej oferty dla inwestorów i emitentów, planuje wprowadzić nowe kontrakty na akcje oraz ponownie uruchomić handel opcjami na akcje.

Ważną inicjatywą GPW w obszarze instrumentów pochodnych będzie wprowadzenie nowego systemu transakcyjnego UTP w 2012 r. Nowa platforma zapewni pełen zakres funkcjonalności, jakie obecnie są dostępne na zaawansowanych rynkach obrotu instrumentami pochodnymi. GPW spodziewa się, że pozytywny wpływ na obroty instrumentami pochodnymi, w tym na rynek kontraktów terminowych na akcje i rynek opcji będzie miał rozwój krótkiej sprzedaży.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: