eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeFundusze akcyjne - historyczny rekord wypłat

Fundusze akcyjne - historyczny rekord wypłat

2011-03-28 10:49

Fundusze akcyjne - historyczny rekord wypłat

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Trudno do nowego tygodnia giełdowego przystępować w innym nastroju, jak optymistycznym, po tym, jak w piątek warszawski parkiet ustanowił tegoroczne maksimum i wyszedł na nowe szczyty tendencji zwyżkowej, jaka utrzymuje się od lutego 2009 r. WIG sięgnął 48,6 tys. pkt.

Przeczytaj także: Oczekiwania inflacyjne umacniają euro

Rynki finansowe


Trudno jednocześnie to zdarzenie traktować jako przełomowe dla postrzegania perspektyw rynku. Nie widać powodów dla których miałby on zmienić specyfikę swojego zachowania, z jaką mamy do czynienia od wielu miesięcy. Chodzi o niskie tempo wzrostu. W pobliżu 48 tys. pkt WIG znalazł się na jesieni minionego roku. Od tego czasu przeważa trend boczny, a poszczególne mocniejsze ruchy w górę i w dół mają nietrwały charakter. Stąd uzasadnione wydaje się podejście, by podczas zwyżki szukać okazji do skrócenia pozycji w akcjach, a nie ich powiększania.

O trwałym ruchu zwyżkowym nie pozwalają myśleć globalne przepływy kapitału. Miniony tydzień znów stał pod znakiem odpływu z funduszy lokujących w akcje. Odpłynęło z nich 7,7 mld USD, z czego 2,7 mld USD przypadło na podmioty rynków wschodzących. W tym roku w sumie nadwyżka wypłat nad wpłatami przekroczyła już 26 mld USD. To najgorszy początek roku w historii tych danych, sięgającej 1995 r. Pogarsza się też bilans napływających danych z gospodarek, jak również prognoz wyników przedstawianych przez amerykańskie firmy. W takich warunkach utrzymuje się ryzyko, że ostatnia poprawa notowań okaże się jedynie krótkotrwała i w niedalekiej przyszłości na rynki akcji powrócą spadki.

Rynek nieruchomości


Zdaniem specjalistów z RREEF, inwestycyjnego ramienia Deutsche Banku, koszty wynajmu mieszkań w USA podniosą się w tym roku o 4%, a w dwóch kolejnych latach po 5%. Sprzyjać temu będzie rosnąca liczba osób, które straciły własny dom, nie będąc w stanie obsługiwać kredytu zaciągniętego na jego kupno.

W Londynie w I kwartale tego roku ceny apartamentów wzrosły o 2% w porównaniu z ostatnim kwartałem minionego roku. Do tej grupy zalicza się nieruchomości mieszkaniowe warte powyżej 1 mln funtów. W skali roku wzrost wyniósł 3,3%. Ceny znalazły się 6,2% poniżej maksimum z III kwartału 2007 r.

Przyczyn zwyżki cen upatruje się głównie w zainteresowaniu tego rodzaju nieruchomościami zagranicznych inwestorów. Wpływ na nie ma deprecjacja funta, która od ustanowienia szczytu cen na rynku nieruchomości, wyniosła blisko jedną czwartą względem koszyka walut. Znaczenie ma też zbliżający się termin podniesienia podatku od sprzedaży mieszkań wartych ponad 1 mln funtów z 1% do 5%.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: