Fundusze akcji znaczą coraz więcej
2011-03-30 12:58
Przeczytaj także: Systematyczne i aktywne inwestowanie w fundusze
Coraz większe znaczenie funduszy akcji przy malejącym zainteresowaniu funduszami mieszanymi jest charakterystyczne dla poszczególnych etapów rozwoju tej branży. W przodujących na tym polu Stanach Zjednoczonych aktywa ulokowane w funduszach hybrydowych to ledwie nieco ponad 6 proc. wszystkich. Nawet we względnie konserwatywnej Europie sięga on 17 proc. Zjawisko jest o tyle uzasadnione, że fundusze mieszane są generalnie rozwiązaniem drogim i bynajmniej wcale nie bardziej opłacalnym niż osobny zakup dwóch funduszy: akcji i obligacji.
fot. mat. prasowe
Struktura polskiego rynku funduszy inwestycyjnych
Struktura polskiego rynku funduszy inwestycyjnych
Choć niewątpliwie obserwujemy przebudowę preferencji inwestorów na modłę zachodnią, czyli zmniejszanie się udziału funduszy mieszanych na korzyść funduszy akcji i papierów dłużnych, nie można nie zauważyć, że rośnie też znaczenie funduszy zaliczanych do wszelkich innych kategorii, jak np. funduszy absolutnej stopy zwrotu, ochrony kapitału, aktywów niepublicznych, nieruchomości czy surowcowych.
W ciągu trzech lat, od końca 2007 do końca 2010, rynkowy udział pozostałych kategorii funduszy, poza klasycznymi funduszami akcji, mieszanymi i dłużnymi, zwiększył się prawie dwukrotnie, z 9,5 do 18,8 proc. W wartościach bezwzględnych oznacza to wzrost z 12,7 do 21,8 mld zł. Co prawda, w tym czasie spadło zainteresowanie funduszami ochrony kapitału, ale za to wzrosło w przypadku funduszy nieruchomości (wzrost aktywów o 1 mld zł), a przede wszystkim zyskały fundusze aktywów niepublicznych, które w zaledwie trzy lata rozrosły się z 2,9 do 11,4 mld zł. Do tej grupy zaliczane są fundusze zamknięte, tworzone dla konkretnych instytucji bądź zamożnych osób fizycznych.
Nie ma powodu, żeby zakładać, że polski rynek funduszy inwestycyjnych będzie rozwijał się w sposób odmienny niż rynki w USA czy Europie Zachodniej, dlatego należy się spodziewać, że obecnie obserwowane na nim trendy będą kontynuowane, co oznacza, że spodziewamy się dalszego spadku znaczenia funduszy mieszanych, przy jednoczesnym jego wzroście w przypadku funduszy akcji oraz papierów dłużnych. Z kolei, gdy rynkiem znów w większym stopniu zainteresują się drobni inwestorzy indywidualni, udział funduszy pozostałych kategorii, w tym wspominanych funduszy aktywów niepublicznych, powinien maleć.
![Oszczędzanie pieniędzy w czasie pandemii COVID-19. Jak się zmieniło? [© pixabay.com] Oszczędzanie pieniędzy w czasie pandemii COVID-19. Jak się zmieniło?](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/oszczedzanie/Oszczedzanie-pieniedzy-w-czasie-pandemii-COVID-19-Jak-sie-zmienilo-235800-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance