James Bullard umocnił kurs dolara
2011-03-30 12:24
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Analiza techniczna
EUR/PLN
fot. mat. prasowe
Złoty po raz kolejny umocnił się w dniu wczorajszym. Kurs EURPLN pozostał poza wcześniejszym dwumiesięcznym kanałem wzrostowym i im dłużej będzie poza nim pozostawał, tym mniejsze będzie prawdopodobieństwo powrotu. Im bliżej do decyzji Rady Polityki Pieniężnej w kwestii stóp procentowych (zostanie podjęta w najbliższy wtorek), tym oczekiwania na podwyżkę rosną. Jeśli roli nie będą odgrywać czynniki zewnętrzne taka tendencja powinna się utrzymać. Najbliższym wsparciem będzie poziom 3.9730.
fot. mat. prasowe
EUR/USD
Z punktu widzenia analizy technicznej prawdopodobny punkt zwrotny na głównej parze walutowej jest już bardzo blisko. Wzrosty, które zapoczątkowane zostały po uspokojeniu się sytuacji w krajach peryferyjnych strefy euro w czerwcu poprzedniego roku, zbliżają się bowiem do linii dwuipółletniego trendu spadkowego.
Za dwa, trzy tygodnie linia ta będzie przecinać jednocześnie linię poziomą, poprowadzoną na wysokości poprzedniego lokalnego szczytu z 31 października 2010 1.4282. Opory techniczne na tej wysokości są więc bardzo silne. Czy inwestorzy wykorzystają tą sytuację do rozpoczęcia dyskontowania zacieśnienia polityki monetarnej przez Fed? Zaryzykujemy stwierdzenia, że tak właśnie się stanie.
fot. mat. prasowe
NZD/USD
W nocy poznaliśmy dane z rynku nieruchomości w Nowej Zelandii. Po wzroście w styczniu o 9.1%, w lutym pozwoleń na budowę było 9.7% mniej. Jest to z pewnością efekt wysokiej bazy, niemniej odczyt negatywnie zaskoczył analityków. Spodziewali się oni spadku jedynie o 1% m/m. Złe dane pozostały jednak bez wpływu na rynek.
Dolar nowozelandzki niedługo po publikacji powrócił do wcześniejszych wzrostów, sugerując chęć dotarcia do linii pięciomiesięcznego trendu spadkowego. Wczorajsze zanegowanie możliwości silniejszej korekty również przemawia za takim scenariuszem.
fot. mat. prasowe
USD/JPY
Dolar umocnił się w dniu wczorajszym również w stosunku do jena. Ruch północny na parze USDJPY rozpoczął się podobnie jak w przypadku EURUSD tuż po godzinie 11. O ile eskalacja czynników ryzyka może "odbić się podwójną czkawką" na tej parze walutowej, o tyle jeśli nie nastąpi, umocnienie dolara jest tutaj bardziej jednoznaczne ze względu na wcześniejsze silne wyprzedanie rynku.
W nocy poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej w Japonii. Nieoczekiwanie wzrosła ona w lutym o 0.4% w stosunku do stycznia wobec prognozy spadku o 0.1% m/m. Odczyt ten pozostał jednak bez wpływu na rynek.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
1 2
oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A.