Wyniki spółek giełdowych IV kw. 2010
2011-04-03 00:25
W ostatnim kwartale 2010 roku blisko 2/3 spółek skupionych w indeksie WIG osiągnęła wyższe zyski netto niż w analogicznym okresie 2009 roku. Szczególnie dobrze zaprezentował się sektor finansowy, surowcowy oraz chemiczny.
Przeczytaj także: Wyniki spółek giełdowych III kw. 2010
W porównaniu do IV kw. 2009 r., sumaryczny wynik netto spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, z wyłączeniem CEZu i Kernela, poprawił się o blisko 27%, przekraczając 7,3 mld złotych. Na poziomie operacyjnym, obrazującym efektywność działania firmy na rynku, rezultaty były jeszcze lepsze. Łączny zysk operacyjny wzrósł do 10,5 mld PLN, czyli prawie o 50%. Zyski netto w ujęciu rocznym poprawiło przeszło 66% z omawianych spółek, a zysk operacyjny (EBIT) aż 89% z nich.Indeksy skupiające małe (sWIG80) i średnie (mWIG40) spółki jeszcze bardziej zadziwiły inwestorów. Sumaryczny wynik netto tych przedsiębiorstw wzrósł odpowiednio o blisko 400% i 700%. Tak oszałamiającą dynamikę udało się osiągnąć dzięki poprawie w zaledwie kilku firmach – Bioton, Duda, Synthos czy Netia. W przypadku sWIG80 wyróżniły się Azoty Tarnów. Konkludując, wynik netto poprawiło blisko 79% średnich i 59 % małych spółek notowanych na głównym parkiecie.
Analizując wyniki spółek pod kątem sektorowym, szczególnie dobrze wygląda sytuacja w branży finansowej. Większość banków pokazała bardzo wysoką dynamikę zysków netto (BRE +380%, PKO BP +68%, Handlowy +59%) To ważne, ponieważ spółki finansowe wciąż mają największy udział w WIGu. „Czarną owcą” w tym gronie okazał się bank Pekao. Co prawda nie odnotował strat, ale wynik poprawił jedynie o 5%.
Bardzo dobre rezultaty zaprezentowały przedsiębiorstwa z szeroko rozumianego sektora wydobywczego i olejowego. Na fali rosnących cen surowców, KGHM zdołał podwoić zysk netto (do 1,26 mld złotych), a wynik operacyjny poprawić o ponad 400%. Podobnie dobre wyniki zanotowała Bogdanka, której zysk netto zwiększył się o 123%. Udany kwartał ma za sobą również PKN Orlen, gdzie zysk netto wzrósł o 79%, a zysk operacyjny o 188%.
Spośród spółek notowanych na GPW wyróżniają się także przedsiębiorstwa chemiczne. Sprzyjające otoczenie gospodarcze przyczyniło się do tego, że kolejny kwartał z rzędu spółkom tym udało się osiągnąć wyraźnie lepsze wyniki finansowe. Na szczególne uznanie zasługuje Synthos (zysk netto +234% rok do roku), Azoty Tarnów czy Zakłady Azotowe Puławy (zysk netto +214% r/r). Do tego grona można zaliczyć również Ciech (+284% r/r), choć ponadprzeciętny zysk został osiągnięty głównie dzięki zdarzeniom jednorazowym. Tak dobre wyniki spółek chemicznych nie były zaskoczeniem dla rynku i zostały już zdyskontowane. Od początku roku indeks WIG-CHEMIA wzrósł o blisko 30% i obecnie jest najlepiej performującym sektorem na GPW.
Nieco słabiej poradził sobie sektor energetyczny. Większość spółek z tej branży osiągnęła wyniki poniżej konsensusu rynkowego. Szczególnie mocno rozczarowała Enea, choć w dużej mierze wpłynęły na to zdarzenia jednorazowe.
Oczekiwania inwestorów zawiodła także PGE – w porównaniu do ubiegłego roku zysk netto spadł o 10%. Zgodnie z oczekiwaniami, wyraźnie widoczne jest pogorszenie rentowności w branży budowlanej. Słaba koniunktura dotyka coraz większą liczbę spółek. Jedynie Budimex po raz kolejny pozytywnie zaskoczył wynikami.
Przeczytaj także:
Wyniki spółek giełdowych III kw. 2012
oprac. : eGospodarka.pl