eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweEgzekucje komornicze będą szybsze

Egzekucje komornicze będą szybsze

2011-04-05 11:39

Egzekucje komornicze będą szybsze

Mechanizm działania systemu OGNIVO © fot. mat. prasowe

Już wkrótce egzekucje komornicze będzie można realizować szybciej i taniej. Ma to zapewnić system OGNIVO służący do elektronicznej wymiany informacji, wykorzystywany do tej pory przez banki, Pocztę Polską oraz ZUS. Dzięki niemu, za pośrednictwem komputera podłączonego do Internetu oraz specjalnej aplikacji, komornicy sądowi będą mogli szybciej uzyskać od banków informacje na temat posiadania przez dłużników rachunków bankowych. Rozwiązanie zostało opracowane przez Krajową Radę Komorniczą oraz firmę Currenda. Operatorem systemu OGNIVO jest Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A.

Przeczytaj także: Niższe koszty egzekucji a ściągalność długów

Do tej pory, aby sprawdzić czy dłużnik posiada rachunek w danym banku, komornik sądowy musiał wysyłać do banku oficjalne pismo w tradycyjnej formie papierowej. Taki proces był czasochłonny, a ryzyko popełnienia błędu stosunkowo duże. Wprowadzenie elektronicznej wymiany informacji pomiędzy komornikami sądowymi a bankami ma to jednak zmienić.

"Wypracowane wspólnie z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A. rozwiązanie pozwoli komornikom sądowym na szybszą i sprawniejszą komunikację z bankami, a w konsekwencji skróci czas oraz zwiększy skuteczność prowadzonych postępowań egzekucyjnych – mówi Rafał Fronczek, sekretarz Krajowej Rady Komorniczej.

Zapytania dotyczące rachunków bankowych dłużników będą zabezpieczane podpisem elektronicznym i przesyłane do banków za pośrednictwem programu komputerowego do obsługi kancelarii komorniczych, zintegrowanego z systemem OGNIVO. Po otrzymaniu informacji, bankowcy będą weryfikować zapytanie i udzielać na nie odpowiedzi. Bardzo istotny jest fakt, że zapytania będą mogły być obsługiwane nie tylko ręcznie przez pracowników banku, ale także automatycznie.

"System będzie samodzielnie pobierał dane dłużników, następnie sprawdzał w systemie bankowym czy dana osoba widnieje jako klient banku i odsyłał informację zwrotną, bez konieczności angażowania pracowników banku. Wymóg jest tylko jeden – rozwiązania informatyczne wykorzystywane w bankach muszą być zgodne ze standardami systemu OGNIVO. Nie jest to jednak żaden problem, gdyż certyfikację rozwiązań dostawców oprogramowania prowadzi KIR S.A." – wyjaśnia Maja Pawlukiewicz, kierownik Działu Wsparcia Rozliczeń w Krajowej Izbie Rozliczeniowej S.A.

fot. mat. prasowe

Mechanizm działania systemu OGNIVO

Mechanizm działania systemu OGNIVO


Autorzy rozwiązania przekonują, że system jest zdecydowanie bezpieczniejszy niż papierowa wymiana dokumentów.

"Elektroniczna wymiana informacji za pośrednictwem systemu OGNIVO gwarantuje komornikowi sądowemu, że zawiadomienie zostało przesłane do właściwej jednostki organizacyjnej banku. Z kolei dla pracownika banku zapytanie otrzymane poprzez system OGNIVO jest gwarancją, że pochodzi ono od osoby uprawnionej do wykonywania czynności egzekucyjnych" – wyjaśnia Maja Pawlukiewicz.

Baza danych komorników sądowych będzie na bieżąco aktualizowana przez Krajową Radę Komorniczą, co będzie podstawą weryfikacji i autoryzowania dostępu do systemu OGNIVO. Dzięki temu z systemu będą mogły korzystać tylko uprawnione osoby, a nie np. komornicy sądowi zawieszeni w czynnościach.

System OGNIVO funkcjonuje od 1 marca 2007 r. Do tej pory był wykorzystywany głównie do wymiany informacji związanych z rozliczeniami pomiędzy bankami - uczestnikami systemów ELIXIR® i EuroELIXIR, KIR S.A. oraz podmiotami współpracującymi z bankami.

Wprowadzenie elektronicznej wymiany informacji pomiędzy komornikami sądowymi a bankami nastąpi w kwietniu 2011 r.

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Ukraińskie spółki na GPW

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: