eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeInwestorzy spodziewają się WIBOR sięgnie 4,6%

Inwestorzy spodziewają się WIBOR sięgnie 4,6%

2011-04-05 10:52

Inwestorzy spodziewają się WIBOR sięgnie 4,6%

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wysokość 3-miesięcznego WIBOR-u, jak również notowania kontraktów FRA, obrazujących oczekiwania inwestorów względem przyszłych stawek na rynku międzybankowym, pokazują wyraźnie, że niższa od oczekiwanej lutowa inflacja nie zmieniła nic w postrzeganiu polityki pieniężnej w naszym kraju.

Przeczytaj także: Światowy przemysł - łagodne spowolnienie

Rynki finansowe


Inwestorzy spodziewają się, że za 3 miesiące stawka 3-miesięcznego WIBOR sięgnie 4,6% wobec 4,2% obecnie. Po chwilowym ochłodzeniu oczekiwań, jakie nastąpiło pod koniec lutego i trwało do połowy marca, w ostatnich 3 tygodniach obserwowaliśmy znów ich odbudowywanie się.

W tej sytuacji widać, że to, czy RPP dziś podniesie stopy, czy też odwlecze tę decyzję do następnego spotkania, nie ma większego znaczenia. Co więcej, może się okazać, że takie postępowania wzbudzi obawy przed koniecznością bardziej drastycznych ruchów ze strony władz monetarnych. Zresztą sytuacja Rady Polityki Pieniężnej staje się coraz bardziej skomplikowana. Odsuwając podwyżki stóp procentowych w czasie ryzykuje osłabienie złotego z uwagi na to, że generalnie na świecie mamy tendencję do zaostrzania kursu w polityce monetarnej (w tym tygodniu stopy zapewne pójdą w górę w strefie euro). Deprecjacja złotego dodatkowo nasilałaby presję inflacyjną.

Jednocześnie jednak utrzymuje się korzystna dla nas tendencja na rynku EUR/USD, na którym wspólna waluta zyskuje względem amerykańskiej. To zaś przekłada się na poprawę warunków naszej wymiany handlowej (import surowców rozliczany jest w dolarze, eksport w głównej mierze w euro).

Rynek nieruchomości


Symboliczny spadek przyniósł marcowy odczyt wskaźnika aktywności w brytyjskim sektorze budowlanym. PMI spadł do 56,4 pkt, czyli o 0,1 pkt w porównaniu z poprzednim miesiącem. Najlepsza sytuacja utrzymała się w budownictwie infrastrukturalnym, choć i tu widoczne było lekkie pogorszenie koniunktury. Niewiele słabiej wypadło budownictwo mieszkaniowe, natomiast w segmencie komercyjnym warunki były relatywnie najgorsze.

To, co zwracało szczególną uwagę to rosnące koszty w firmach budowlanych. Odczyt w tym względzie był najwyższy od 31 miesięcy. Odpowiadał za to wzrost cen surowców, takich jak paliwa, czy stal. Taka sytuacja wywiera presję na marże przedsiębiorstw, co z punktu widzenia ich zyskowności nie jest korzystne.

W lutym inflacja cen producentów w strefie euro przyspieszyła do 6,6% wobec 5,9% miesiąc wcześniej. W całej Unii Europejskiej zwyżka cen była jeszcze większa i wyniosła 7,1%.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: