eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNajlepsze lokaty bankowe III 2011

Najlepsze lokaty bankowe III 2011

2011-04-06 11:11

Najlepsze lokaty bankowe III 2011

Przeciętne oprocentowanie depozytów (lokat i polisolokat) na 5 tys. zł © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Perspektywa podwyżek stóp procentowych i zmiany w ordynacji podatkowej zaproponowane przez Ministerstwo Finansów powodują, że rośnie aktywność banków na polu depozytów. Coraz więcej instytucji modyfikuje oferty, ale wiele z wprowadzonych zmian nie ucieszy klientów.

Przeczytaj także: Najlepsze lokaty dla firm

Marzec oraz pierwsze dni kwietnia obfitują w zmiany na rynku oszczędności dla klientów indywidualnych. Dziewięć banków zdecydowało o redukcji oprocentowania depozytów. Liczba podwyżek (cztery) wygląda na tym tle co najwyżej przeciętnie, ponieważ ostatnie wzrosty oprocentowania lokat mogły rozbudzić nadzieje konsumentów na wyższe odsetki od oszczędności. Bankom jednak płynności nie brakuje i wolą one spokojnie czekać na rozwój wydarzeń.

Na dodatek resort finansów chce ograniczyć lokaty antypodatkowe przez co banki są chwilowo w kropce. Pierwsze założenia do projektu zmian w ordynacji podatkowej mówiły wyłącznie o uniemożliwieniu zakładania nowych lokat z kapitalizacją dzienną. Natomiast zgodnie z publikacją kolejnych założeń nowe zasady naliczania podatku miałyby dotyczyć nawet już istniejących lokat. To z kolei może skutecznie zniechęcić klientów do zakładania depozytów antybelkowych, które miałyby kończyć się po 1 stycznia 2012 roku, bo wtedy zmianie ma ulec zasada zaokrąglania podatku.

fot. mat. prasowe

Przeciętne oprocentowanie depozytów (lokat i polisolokat) na 5 tys. zł

Przeciętne oprocentowanie depozytów (lokat i polisolokat) na 5 tys. zł


Największa aktywność banków przejawiała się wśród lokat półrocznych i rocznych. A obrazem tego jest spadek przeciętnego oprocentowania półrocznych lokat do 4,68 proc. (-0,02 proc.) i rocznych do 4,85 proc. (-0,04 proc.). Liderem obniżek został FM Bank wraz z Meritum Bankiem. Obie instytucje, które zwykle znajdują się w czołówce najwyżej oprocentowanych depozytów, zaczęły mniej płacić za kwartalne, półroczne i roczne lokaty z kapitalizacją dzienną. Z kolei DnB Nord obniżył stawki na polisach lokacyjnych. Pojedyncze obniżki nie ominęły również depozytów w Allianz Banku, Banku BGŻ, ING Banku Śląskiego, MultiBanku i Polbanku. Podwyżkami pochwaliły się natomiast Alior Bank, Getin Bank oraz Noble Bank. Choć w przypadku dwóch ostatnich były one wyłącznie kosmetycznymi zmianami rzędu 0,06 proc. na półrocznych lokatach.

fot. mat. prasowe

Najlepsze lokaty na miesiąc, kwartał i pół roku. Kwota 5 tys. zł

Najlepsze lokaty na miesiąc, kwartał i pół roku. Kwota 5 tys. zł

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: