eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweWakacyjne płatności kartą Visa

Wakacyjne płatności kartą Visa

2004-11-12 00:03

Według danych Visa Europe goście zagraniczni posługujący się swoimi kartami Visa w Polsce dokonali w okresie czerwiec - sierpień 2004 r. 1,7 mln transakcji na łączną kwotę równą w przeliczeniu 184,3 mln dolarów. Wartość transakcji dokonanych w Polsce przy pomocy kart Visa w ostatnie wakacje zwiększyła się o ponad 43%.

Przeczytaj także: Visa: płatności bezgotówkowe coraz popularniejsze

Również Polacy częściej używali kart Visa za granicą, przy czym łączna kwota transakcji osiągnęła 125,2 mln dolarów. Posługując się kartami Visa zagraniczni goście zostawili w ostatnie wakacje Polsce o 59 mln dolarów więcej, niż w tym samym czasie Polacy za granicą. W ubiegłe wakacje ta różnica wyniosła niespełna 21 mln dolarów.

Ponad 62% wydatków obcokrajowców korzystających z kart Visa w Polsce, tj. 115 mln dolarów, przypada na gości z 15-ki "starych" krajów Unii Europejskiej, a łącznie z krajami, które dołączyły w tym roku ponad 67% wydatków przypadało na przyjezdnych z krajów Unii.

Najwięcej transakcji w Polsce przy użyciu kart Visa zrealizowali Niemcy (26,6 mln dolarów), Amerykanie (prawie 25,7 mln dolarów) oraz Anglicy (23,2) mln dolarów). Przyrosty wartości transakcji dokonanych przy pomocy kart Visa w odniesieniu do wszystkich tych krajów były wysokie, przy czym najwyższe w przypadku przyjezdnych z Niemiec – aż 59,4%, dzięki czemu kraj ten znalazł się na pierwszym miejscu przed Stanami Zjednoczonymi (poprzednio był na drugim miejscu). Przyjezdni ze Szwecji wydali o blisko 52% więcej, a z Australii o ponad 54% więcej, niż rok wcześniej.

Dużo wydali w Polsce przy pomocy kart Visa przyjezdni z Łotwy (1,6 mln dolarów) oraz Litwy (1,5 mln dolarów). Wydatki gości z Łotwy zwiększyły się w stosunku do ubiegłorocznych wakacji o 73%, a gości z Litwy o 83%.

W tegoroczne wakacje posiadacze polskich kart Visa dokonali przy ich pomocy transakcji na całym świecie o łącznej wartości 125,2 mln dolarów. Kwota ta była o 16,1% wyższa od odnotowanej przez trzy letnie miesiące ubiegłego roku i obejmowała zarówno transakcje zawarte przez turystów, jak i przez osoby podróżujące służbowo. Według badań Instytutu Turystyki w przypadku podróży zagranicznych Polacy opłacają ok. połowę ich kosztów przed wyjazdem.

Analiza najczęstszych kierunków wakacyjnych wyjazdów osób posługujących się kartami Visa wskazuje, że nie uległy one istotnej zmianie, choć w niektórych krajach miały miejsce znaczące wzrosty oraz pewne spadki wartości transakcji. Najwięcej użytkownicy polskich kart Visa wydali w Niemczech (w przeliczeniu 19,8 mln dolarów), Wielkiej Brytanii (13,7 mln dolarów) i USA (11,4 mln dolarów) oraz w krajach rejonu Morza Śródziemnego (Włochy – 8,9 mln dolarów, Francja – 8,5 mln dolarów, Chorwacja – 5,9 mln dolarów, Hiszpania – 5,5 mln dolarów i Grecja – 4 mln dolarów), w Czechach (4,5 mln dolarów) i na Słowacji (3,8 mln dolarów).

Wśród krajów, gdzie Polacy wydali ponad milion dolarów największy przyrost obrotów dokonywanych polskimi kartami Visa odnotowała Bułgaria – o 82% (do 1,3 mln dolarów), Słowacja – o 40,5%, Wielka Brytania – o 38% oraz Niemcy – o 28,2%. Znaczący wzrost odnotowany został w wydatkach w USA – o 15,5%. Z kolei wakacyjne transakcje Polaków w grupie krajów, gdzie wydatki przekraczały milion dolarów zmniejszyły się w Grecji – o 13%, w Danii – o 10,4%, w Hiszpanii – o 6,9% oraz w Czechach – o 5%.

W Polsce do organizacji Visa należy 41 banków, z których 35 wydało do końca II kwartału br. ponad 10,2 mln kart Visa, którymi zawarto transakcje o wartości ponad 23,5 mld dolarów.

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

1 miliard zysku Pekao SA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: