Kurs euro rośnie mimo niekorzystnych danych
2011-04-07 12:18
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Nie przeszkodziło to jednak wspólnej europejskiej walucie do kolejnego umocnienia się w stosunku do amerykańskiego dolara. W nocy odbyło się posiedzenie Banku Japonii. Nie zmienił on wysokości stóp procentowych.Główna para walutowa ustanowiła w dniu wczorajszym nowe 15-miesięczne maksimum na poziomie 1.4349, wzrastając tym samym powyżej silnych oporów technicznych usytuowanych w okolicach 1.4280 - 1.4300. Aprecjacja euro nastąpiła mimo bardzo słabych wyników aukcji portugalskiego długu. Średnia rentowność sprzedanych bonów skarbowych ukształtowała się na poziomie 5.11% czyli ponad 200 punktów bazowych wyżej niż na poprzedniej aukcji.
Niewiele lepiej było w przypadku jednorocznych obligacji, których oprocentowanie wzrosło 4.33% do 5.90%. Tak nieudana aukcja przeważa szalę i zmusza rząd portugalski do zwrócenia się o pomoc finansową do Unii Europejskiej. O ile w długim terminie nie poprawia to sytuacji Portugalii, w wręcz powoduje, że kraj ten będzie zobowiązany mocno ograniczyć wydatki i tym samym niejako stłumić wzrost gospodarczy, o tyle w krótkim terminie decyzja ta powinna dać pewien oddech przez obniżenie kosztów finansowania długu. Tak przynajmniej interpretują sytuację inwestorzy, którzy na tę wieść kupowali wczoraj euro.
Niemniej jednak, wygląda to na doszukiwanie się pozytywów w negatywnych z długoterminowego punktu widzenia informacjach.
Kres aprecjacji euro z pewnością jest już bardzo blisko, tym bardziej, że złe wieści z Portugalii nie są jedynymi negatywnymi informacjami ze strefy euro. Wczoraj hiszpańskie ministerstwo gospodarki podniosło swoje prognozy dotyczące tegorocznej stopy bezrobocia z 19.3% do 19.8%. Zrewidowane zostały też prognozy wzrostu gospodarczego. O ile w tym roku, zgodnie z wcześniejszymi przewidywaniami PKB Hiszpanii ma się zwiększyć o 1.3%, o tyle prognoza na następny rok spadła z 2.5% do 2.3%.
Najważniejsze wiadomości
- JP: Bank Japonii nie zmienił parametrów polityki monetarnej
- EZ: PKB w IV kwartale r/r - odczyt finalny: 2.0%, prognoza: 2.0%
- GE: Zamówienia w przemyśle w lutym m/m: 2.4%, prognoza: 0.6%
- CA: Indeks aktywności gospodarczej Ivey PMI: 73.2, prognoza: 65.2
- UK: Prognozy wzrostu gospodarczego na 2011 rok instytutu NIESR: 0.7%
- AU: Stopa bezrobocia w marcu: 4.9%, prognoza: 5.0%
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Kamil Rozszczypała / Dom Maklerski IDM S.A.