Co zmieni ustawa o kredycie konsumenckim
2011-04-10 00:19
Przeczytaj także: Brak historii kredytowej utrudni zaciągnięcie kredytu
Obecnie w Biurze Informacji Kredytowej zgromadzone są informacje o zobowiązaniach ponad 20 milionów Polaków. Łącznie BIK posiada informacje o 85 milionach rachunków kredytowych. Biuro przetwarza informacje o czynnych zobowiązaniach kredytowych klientów indywidualnych i przedsiębiorców. Przetwarza także informacje o wygasłych zobowiązaniach, o ile klient wyraził na to zgodę lub bez jego zgody jeśli dopuścił się zwłoki powyżej 60 dni i upłynęło co najmniej 30 dni od poinformowania go o tym przez bank lub inną instytucję ustawowo upoważnioną do udzielania kredytów. Wszystkie dane przetwarzane w BIK objęte są tajemnicą bankową.
Do tej pory z danych BIK korzystać mogły wyłącznie działające w Polsce banki oraz SKOK-i. W 2010 roku pobrały łącznie 41,1 miliona raportów o konsumentach i przedsiębiorcach.
Eksperci BIK wskazują na kilka kolejnych istotnych zmian w projekcie ustawy o kredycie konsumenckim, które będą miały istotne znaczenie dla banków oraz samych konsumentów.
"Każdy kredytodawca udzielający kredytu konsumenckiego będzie teraz miał obowiązek sprawdzenia ryzyka udzielania kredytu danemu konsumentowi" – podkreśla Agnieszka Marzec, Radca Prawny BIK.
Ocena ryzyka kredytowego konsumenta dokonywana jest między innymi poprzez sprawdzenie informacji dostępnych na temat danej osoby w bazie Biura Informacji Kredytowej. Ponad 95% procent wszystkich zgromadzonych w BIK danych to informacje pozytywne. Posiadanie pozytywnej historii kredytowej wpływa na możliwość uzyskania kredytu na dogodniejszych warunkach, a więc uzyskanie niższego oprocentowania, szybszą decyzję kredytową czy możliwość negocjacji prowizji. Jak wskazuje jednak Mec. Marzec aby nałożony przez ustawę obowiązek oceny ryzyka kredytowego mógł być realizowany przez wszystkich kredytodawców udzielających kredytów konsumenckich konieczne sa odpowiednie zmiany w ustawie Prawo bankowe, które ta ustawa powinna wprowadzić. W obecnym projekcie są one niewystarczające.
W projekcie ustawy uregulowano także obowiązki informacyjne kredytodawcy i pośrednika kredytowego wobec konsumenta przed zawarciem umowy. Informacje te powinny być we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej przekazywane na standardowym arkuszu informacyjnym. Standaryzacja ta ma ułatwić konsumentom z różnych państw członkowskich porównywania ofert kredytowych. Dotyczy to także informacji, jakie będą musiały się znaleźć w reklamie kredytu konsumenckiego. Konsument będzie musiał być informowany także o współpracy pośrednika z danym kredytodawcą oraz o wynagrodzeniu tego pośrednika.
Projekt wprowadza także dwie drobne, ale bardzo istotne zmiany. Wydłużony zostanie termin na odstąpienie przez konsumenta od umowy bez podania przyczyny, z 10 do 14 dni. Kredytodawca, czyli na przykład bank, będzie miał natomiast prawo do otrzymania od konsumenta rekompensaty w przypadku przedterminowej spłaty zobowiązania (0,5% lub 1% spłacanej przed terminem części kwoty kredytu).
1 2
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl