eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweSprzedaż obligacji skarbowych III 2011

Sprzedaż obligacji skarbowych III 2011

2011-04-12 13:49

Sprzedaż obligacji skarbowych III 2011

Struktura sprzedaży obligacji w marcu 2011 (szt.) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Marzec był kolejnym miesiącem wzrostu sprzedaży dwuletnich obligacji detalicznych Skarbu Państwa. Porównując wartość popytu do lutego br. kupiono ich o 51 proc. więcej, natomiast względem stycznia sprzedaż "dwulatek" wzrosła o 109 proc. Większy popyt związany był z podniesieniem, od pierwszego dnia lutego br., oprocentowania wszystkich rodzajów obligacji detalicznych.

Przeczytaj także: Sprzedaż obligacji skarbowych II 2011

fot. mat. prasowe

Struktura sprzedaży obligacji w marcu 2011 (szt.)

Struktura sprzedaży obligacji w marcu 2011 (szt.)

W marcu 2011 roku sprzedano ogółem 2 303 511 sztuk wszystkich czterech rodzajów detalicznych papierów skarbowych za łączną kwotę 230,2 mln PLN. Było to o 7 proc. mniej niż w lutym, ale o 109 proc. więcej niż w styczniu bieżącego roku.

W ubiegłym miesiącu inwestorzy wybierać mogli pomiędzy czterema rodzajami obligacji detalicznych Skarbu Państwa. W ofercie znalazły się obligacje dwuletnie z serii DOS0313, trzyletnie z nowej serii TZ0214, czteroletnie z serii COI0315 i dziesięcioletnie z serii EDO0321. Największym zainteresowaniem cieszyły się obligacje dwuletnie. Inwestorzy indywidualni kupili ich 1 452 814 sztuk. Kolejne miejsce według wielkości popytu zajęły obligacje dziesięcioletnie, których sprzedaż wyniosła 520 013 sztuk. Dalej uplasowały się obligacje czteroletnie – inwestorzy kupili w marcu 304 608 sztuk – oraz obligacje trzyletnie, których sprzedano 26 076 sztuk. Mniejszy popyt na notowane na giełdzie „trzylatki” związany był z tym, iż był to drugi miesiąc emisji serii TZ0214, która rozpoczęła się w lutym br.

Obligacje detaliczne Skarbu Państwa, oferowane indywidualnym inwestorom, to nie tylko uważana za najbezpieczniejszą na rynkach finansowych forma lokowania kapitału, ale także gwarancja atrakcyjnego oprocentowania. Do tego dochodzą jeszcze gwarancje Skarbu Państwa, który zapewnia całym swoim majątkiem wypłatę wkładu inwestycji wraz z narosłymi odsetkami. Wśród obligacji detalicznych szczególnie korzystnie prezentuje się inwestycja w „dziesięciolatki”. Inwestorów przyciąga do tych papierów wartościowych wysokie oprocentowanie, oraz możliwość (dzięki inwestowaniu za pośrednictwem Indywidualnego Konta Emerytalnego „Obligacje”) zwolnienia z podatku od zysków kapitałowych.

fot. mat. prasowe

Miesięczny wolumen sprzedacji obligacji detalicznych (w szt.)

Miesięczny wolumen sprzedacji obligacji detalicznych (w szt.)

- Wzrost zainteresowania obligacjami detalicznymi Skarbu Państwa, jaki odnotowaliśmy w ostatnich dwóch miesiącach wskazuje, że Polacy ponownie wracają do lokowania kapitału w bezpieczne papiery skarbowe – mówi Anna Suszyńska, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów. – To niewątpliwie zasługa wyższego oprocentowania, które oferowane jest od lutego bieżącego roku, oraz tego, że oszczędzając w obligacjach detalicznych inwestorzy mogą mieć pewność, że ich zyski są gwarantowane przez Skarb Państwa, a oszczędności są bezpieczne - dodaje Anna Suszyńska.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: