eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweBezpieczna emerytura

Bezpieczna emerytura

2004-11-16 00:02

Podstawą sukcesu oszczędzania jest systematyczność. Odkładając nawet niewielkie sumy - ale regularnie - w przyszłości będziemy mogli pozwolić sobie na coś, co dziś wydaje nam się nieosiągalne. Z bieżących dochodów bardzo trudno jest finansować duże wydatki związane np. z zakupem mieszkania czy samochodu. Często uciekamy się więc do kosztownych kredytów - jeśli tylko jest taka możliwość, to pół biedy. A co z emeryturą? Jej nie da się finansować kredytem. Dlatego właśnie odkładanie niewielkich sum, ale systematycznie, jest bardzo ważne.

Przeczytaj także: Rozkładanie ryzyka

Odłożyć na później

Niestety bardzo trudno jest się do tego zmobilizować. Doskonałym narzędziem pomagającym zachować samodyscyplinę są stworzone przez Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych plany systematycznego oszczędzania. Pozwalają one w długim okresie odkładać środki, które gromadzone i inwestowane pokryją nasze przyszłe potrzeby. W polskich warunkach priorytetem staje się finansowanie przyszłej emerytury, ponieważ wszystko wskazuje na to, że ani wypłaty z ZUS, ani z Otwartych Funduszy Emerytalnych nie pozwolą nam utrzymać stopy życiowej znanej z okresu aktywności zawodowej.

Korzystając z planów systematycznego oszczędzania, inwestorzy mają możliwość stworzenia własnego portfela inwestycyjnego – sami decydują, w jakiego rodzaju fundusze inwestowane są ich pieniądze. Mogą to być więc bezpieczne fundusze papierów dłużnych, fundusze zrównoważone, czy fundusze akcji. Równie dobrze można dzielić składkę na kilka różnych funduszy rozkładając w ten sposób ryzyko inwestycji.

Bierzesz, kiedy chcesz

Gromadząc w ten sposób kapitał, inwestorzy mają pewność, że odkładane pieniądze zostaną przeznaczone rzeczywiście na wybrany przez nich cel. W przypadku Zakładu Ubezpieczeń Społecznych gros przekazywanych składek nie jest niestety terminowo odprowadzanych na nasze konto. Dlatego właśnie podstawową zaletą oszczędzania w TFI jest efektywność – nasze pieniądze rzeczywiście pracują dla nas. Ważną zaletą funduszy inwestycyjnych jest także dostępność środków – można zażądać ich wypłaty w dowolnym momencie, podczas gdy np. pieniądze z funduszy emerytalnych trafią do nas dopiero, gdy przejdziemy na emeryturę.


Expert SEB TFI odpowiada:
Anna Sobolewska, z-ca dyrektora ds. sprzedaży SEB TFI

Czy odkładając pieniądze w ramach Planów Systematycznego Oszczędzania i decydując się na wybór kilku funduszy płacę prowizję jednorazową, czy kilka prowizji naraz?

"W ramach oszczędzania w Planie Systematycznego Oszczędzania uczestnik może otrzymać znaczącą zniżkę w aktualnie obowiązującej opłacie manipulacyjnej.
Opłata manipulacyjna jest różna w zależności od funduszu. Wpłacając na różne fundusze, uczestnik płaci połowę opłaty manipulacyjnej obowiązującej w każdym funduszu."


 

1 2

następna

Pieniądze w zasięgu ręki

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: