eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeGPW: realizacja zysków

GPW: realizacja zysków

2011-04-29 20:06

GPW: realizacja zysków

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Nieobecność brytyjskich inwestorów na światowych rynkach z punktu widzenia warszawskiej giełdy była chyba najważniejszym, obok rozpoczynającego się długiego weekendu, wydarzeniem piątkowej sesji.

Przeczytaj także: PKB USA i rynek nieruchomości rozczarowały

O tym, że inwestorzy handlujący papierami wartościowymi na GPW już rozpoczęli majówkę świadczyły najlepiej obroty, które na całym rynku o godz. 17 nieznacznie przekraczały 500 mln PLN. Indeks WIG20 tuż przed zakończeniem sesji spadał o ok. 0,7 proc., choć równie dobrze można by rzec, że przez cały tydzień pozostawał na niezmienionym poziomie, bo gdy za oceanem poprawiane były kolejne wielomiesięczne rekordy, u nas brakowało chętnych do zakupów akcji.

W USA indeks S&P500 przebił w piątek poziom 1360 pkt i znalazł się najwyżej od połowy 2008 r. Dane makroekonomiczne ze świata tylko częściowo wpisały się w panującą od połowy kwietnia atmosferę optymizmu - w Stanach Zjednoczonych wzrosły zarówno zarobki gospodarstw domowych (o 0,5 proc. m/m, oczekiwano wzrostu o 0,4 proc.m/m), jak i ich wydatki (o 0,6 proc.m/m). W strefie euro na dotychczasowym poziomie utrzymało się bezrobocie - stopa bezrobocia wynosi tam aktualnie 9,9 proc., a wcześniej dowiedzieliśmy się, że zmianie również nie uległ również indeks nastrojów w przemyśle Chin, który jednak wciąż pozostaje powyżej 50 pkt., czyli symbolicznego poziomu oddzielającego dobrą koniunkturę od stagnacji na danym rynku.

Do informacji, które w piątek mogły skłaniać inwestorów do realizacji zysków możemy zaliczyć publikację indeksu Chicago PMI (spadek z 70,6 pkt do 67,6 pkt), wstępny odczyt kwietniowego poziomu inflacji w strefie euro (wzrost z 2,7 proc. do 2,8 proc. r/r) oraz wzrost kosztów zatrudnienia w USA.

Na rynku surowców po południu o ponad 2 proc. taniała miedź, srebro zmagało się z poziomem 49 USD za uncję, a złoto podrożało do 1545 USD za uncję.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Rynek akcji - hossa trwa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: