Rynki finansowe - stabilna sesja?
2011-05-02 10:59
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
W ubiegłym tygodniu główne indeksy amerykańskich giełd osiągnęły najwyższe poziomy w 2011r - wspierały je lepsze od prognoz wyniki firm oraz zapewnienie Fed o utrzymaniu stóp finansowych na ultra niskim poziomie. Dzisiaj, po tym jak prezydent Obama ogłosił, że Osama bin Laden nie żyje, euforyczne nastroje na rynkach akcji powinny zostać utrzymane.Wydarzeniem dzisiejszego dnia będzie publikacja danych z USA dotyczących indeksu ISM dla przemysłu. Od stycznia 2009r obserwujemy trend wzrostowy na tym wskaźniku, natomiast wartość tego europejskiego odpowiednika indeksu PMI wskazująca na rozwój gospodarczy, utrzymuje się sierpnia 2009r. Analitycy oczekują, że w kwietniu amerykański indeks obrazujący aktywność w sektorze przedsiębiorstw spadnie do poziomu poniżej 60pkt. Jeśli chodzi natomiast o dzisiejsze publikacje indeksu PMI dla przemysłu w strefie euro i w Niemczech, to odczyty były wyższe w porównaniu do poprzedniego okresu i rynkowych prognoz.
W tym tygodniu uwaga inwestorów będzie koncentrowała się przede wszystkim na amerykańskim raporcie z rynku pracy. Oczekuje się wzrostu zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o kolejne 200tys. Dzień wcześniej poznamy decyzje ECB oraz BoE dotyczące stóp procentowych. Dużym zaskoczeniem byłoby zacieśnienie polityki monetarnej przez któryś z tych banków na najbliższym posiedzeniu. Zasadniczym pytaniem pozostaje to, w jakim tempie Europejski Bank Centralny będzie podnosił główna stopę procentową. Po ostatnim wzroście kosztu pieniądza w kwietniu o 0.25% rynek oczekuje, że stopa referencyjna pozostanie na niezmienionym poziomie i że Trichet na najbliższej konferencji prasowej zasygnalizuje termin kolejnej podwyżki. Z kolei słabe dane makroekonomiczne napływające z brytyjskiej gospodarki odsunęły w czasie perspektywę zmian w polityce monetarnej.
Imponujący wzrost euro, jaki obserwowaliśmy w minionym tygodniu ma szansę kontynuacji, czemu służyć powinna dywergencja w polityce monetarnej Fed i ECB. Osiągniecie poziomu 1,50 w najbliższych dniach wydaje się być bardzo realne.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 9,9%, czyli tyle samo co w lutym
- GE: Sprzedaż detaliczna w marcu spadła o 2,1% w ujęciu miesięcznym i o 3,5% w skali roku
- E-Z: Podaż pieniądza M3 wzrosła w marcu o 2,3% licząc rok do roku i o 2,0% w ujęciu kwartał do kwartału
- E-Z: Wstępne dane na temat inflacji CPI pokazały jej wzrost w kwietniu do poziomu 2,8% w skali roku
- E-Z: Indeks nastrojów gospodarczych spadł w kwietniu do poziomu 106,2pkt. z 107,3pkt. w poprzednim okresie
- Switz: Indeks KOF ukształtował się w kwietniu na poziomie 2,29pkt.
- PL: W piątek NBP sprzedał w ramach regularnej operacji otwartego rynku 7-dniowe bony pieniężne o wartości nominalnej 94,4mld złotych
- PL: W kwietniu 2011 roku oczekiwania inflacyjne spadły. Gospodarstwa domowe sądzą, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy średnia oczekiwana stopa inflacji osiągnie 4,0%, podczas gdy miesiąc wcześniej uważały, że będzie to 4,6%
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.