Najlepsze roczne lokaty a inflacja IV 2011
2011-05-16 12:14
Przeciętna realna stopa zwrotu z zakończonych rocznych lokat na 5 tys. zł © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Najlepsze roczne lokaty a inflacja III 2011
Według informacji opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych były w kwietniu wyższe o 4,5 proc. niż przed rokiem. Wysoka dynamika inflacji jest szczególnym utrapieniem dla konsumentów od połowy ubiegłego roku. Szeroko omawiana „drożyzna” oznacza spadek siły nabywczej oszczędności, również tych zdeponowanych w instytucjach finansowych. Raz za razem kurczy się przeciętny realny zysk z zakończonych dwunastomiesięcznych lokat po uwzględnieniu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych i oficjalnego wskaźnika inflacji. Drugi miesiąc z rzędu depozyty zakładane rok wcześniej przyniosły ujemną rzeczywistą rentowność. Średnia strata wyniosła -0,60 proc., wobec -0,41 proc. miesiąc wcześniej. Osiem banków ochroniło realną wartość środków powierzonych przez klientów. A ponieważ w większości są to instytucje o niedużej skali działania, to prawdopodobnie rzeczywiste zyski zanotował mniej niż co czwarty klient na rynku.fot. mat. prasowe
Przeciętna realna stopa zwrotu z zakończonych rocznych lokat na 5 tys. zł
Niewystarczająca efektywność bankowych depozytów dotknęła wszystkich klientów, którzy w kwietniu 2010 roku zakładali roczne lokaty z oprocentowaniem niższym niż 5,56 proc. Po raz kolejny największą realną stratę ponieśli klienci Banku Pekao, gdzie po uwzględnieniu podatku i inflacji stopa zwrotu na lokacie internetowej wyniosła -2,21 proc. Na kolejnych miejscach, podobnie jak przed miesiącem, był Raiffeisen Bank i Bank Gospodarstwa Krajowego. Z kolei najwyższe rzeczywiste zyski zanotowali klienci, którzy przed rokiem założyli antypodatkowe lokaty w Noble Banku, Meritum Banku i FM Banku. Tylko w pierwszym z nich rzeczywista rentowność przekroczyła 1 proc.
fot. mat. prasowe
Realna stopa zwrotu z rocznych lokat na 5 tys. zł zakładanych w kwietniu 2010 roku
Amatorzy bezpiecznego oszczędzania na bankowych lokatach, niezrażeni ich niską realną dochodowością, powinni wykazać się inicjatywą i lokować środki w bankach, które gwarantują ponadprzeciętne odsetki. Nawet jeśli nie uda się całkowicie ochronić zdeponowanych oszczędności przed inflacją, to przynajmniej spadek realnej wartości środków będzie niższy niż w przypadku nieoprocentowanych rachunków.
oprac. : Michał Sadrak / Open Finance