Zaakceptowano pakiet pomocy dla Portugalii
2011-05-17 14:23
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Ponadto ministrowie finansów strefy euro omawiali sytuację w Grecji, jednocześnie rozważając możliwość zwrócenia się do prywatnych wierzycieli tego kraju o wydłużenie terminu spłaty jej zobowiązań. Szef Eurogrupy przyznał, że sytuacja w Grecji jest bardzo trudna.Na zagranicznych giełdach dominowały spadki. Na rynku walutowym sytuacja była bardziej stabilna. Silne spadki na głównych parach walutowych, jakie miały miejsce w zeszłym tygodniu, wyhamowały. Pomimo zamieszania wokół osoby prezesa MFW i niepewności związanej z zadłużeniem w strefie euro, EUR odreagowało. Korekta wzrostowa na EURUSD miała ograniczony charakter i para zbliżyła się w okolice oporu na poziomie 1,4240. Dopiero wyjście powyżej poziomu 1,4250 mogłoby być pierwszym symptomem do dalszej zwyżki eurodolara. Jak na razie jednak sentyment do europejskiej waluty pozostaje słaby.
Dziś w nocy poznaliśmy notatki z ostatniego posiedzenia RBA. Bank centralny Australii w dalszym ciągu będzie bacznie monitorował wyższą inflację, jednocześnie wskazując, że wyższe stopy procentowe mogą działać chłodząco na niektóre sektory gospodarki. RBA widzi możliwość dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Waluta australijska zareagowała umocnieniem na tą publikację, jednak obecnie notowania AUDUSD podążają w okolice istotnego wsparcia w rejonie 1,0520/1,0530.
Opublikowane dzisiaj dane na temat inflacji CPI wskazują na utrzymującą się presję inflacyjną. Wskaźnik cen konsumenckich wzrósł w kwietniu o 1,0% w ujęciu miesiąc do miesiąca i do 4,5% w skali roku. Inflacja bazowa CPI ukształtowała się natomiast na poziomie 3,7% licząc rok do roku. Wyższe odczyty tego wskaźnika są zgodne z projekcjami Banku Anglii, zwiększają również szansę na podwyżkę stóp procentowych w przypadku poprawy kondycji brytyjskiej gospodarki. Ponadto w dzisiejszym kalendarium na uwagę zasługują publikację na temat indeksu ZEW z Niemiec i strefy euro, a także dane z rynku nieruchomości i nt. produkcji przemysłowej z USA.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: Inflacja HICP w strefie euro wyniosła w kwietniu 2,8% licząc rok do roku, a w skali miesiąca o 0,6%
- PL: Według Eurostatu tempo wzrostu cen w Polsce wyniosło 4,1% w skali roku wobec 4,0% w marcu
- E-Z: Po wyłączeniu cen żywności i energii inflacja strefy euro wyniosła 1,8% rok do roku, a w skali miesiąca ceny wzrosły o 0,5%
- E-Z: Bilans handlu zagranicznego w marcu:2,8mld EUR wobec prognoz na poziomie 1,5 mld EUR
- PL: Saldo rachunku bieżącego w marcu: -1.37 mld EUR
- US: Indeks NY Empire State ukształtował się w maju na poziomie 11,88pkt.
- US: Do USA napłynęło w marcu 24 mld USD długoterminowych kapitałów netto
- US: Indeks rynku nieruchomości NAHB ukształtował się w maju na poziomie 3,7pkt.
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.