Stopa bezrobocia w Polsce spadła do 12,6%
2011-05-25 12:22
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Na rynku walutowym nastroje generalnie poprawiły wyższe odczyty wskaźników nastrojów i oczekiwań Ifo dla Niemiec. Pozytywnie zaskoczyły również dane z rynku nieruchomości dotyczące sprzedaży nowych domów. Inwestorzy z przymrużeniem oka potraktowali wczorajsze słabsze dane na temat indeksu Richmond Fed. W ślad za publikacja znacznie słabszych od oczekiwań wskaźników aktywności przemysłowej przez oddziały Fed w Nowym Jorku i Filadelfii w minionym tygodniu, wtorkowa publikacja indeksu Fed Z Richmond potwierdza stagnację w sektorze przemysłu na środkowym wybrzeżu Atlantyku.Na rynku krajowym notowania złotego pozostawały bardzo stabilne. Utrzymywał się wąski zakres wahań. W dniu dzisiejszym pomimo porannego osłabienia, złoty ponownie zaczyna zyskiwać na wartości. Opublikowane dane GUS na temat sprzedaży detalicznej w kwietniu 2011 roku pokazały, iż sprzedaż wzrosła rok do roku o 18,6%, zaś licząc miesiąc do miesiąca zwiększył się o 2,3%. Z kolei stopa bezrobocia spadła do 12,6%. W obecnym cyklu zacieśniania polityki monetarnej przez RPP, dzisiejsze dane powinny wspierać złotego. Ponadto zdaniem OECD w 2011 roku bezrobocie ukształtuje się na poziomie 9,4%, zaś w 2012 roku spadnie do 8,5%. Jeśli chodzi o tempo wzrostu PKB to wyniesie ono w 2011roku 3,9%, a w 2012r wyhamuje do 3,8%. Solidny wzrost gospodarczy w Polsce zdaniem Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju zaowocuje spadkiem deficytu sektora finansów publicznych Polski w 2011r. do 5,8% PKB oraz do 3,7% PKB w 2012r. Zdaniem organizacji wszelkie opóźnienia w zaostrzaniu polityki pieniężnej przyczyniłyby się do wzrostu popyty wewnętrznego i przyspieszenia inflacji, która według prognoza w 2011r. osiągnie w Polsce 4,2%, po czym wyhamuje w skali roku do 3,1% w 2012r.
GBPUSD nie zareagował na dzisiejsze wstępne publikacje dotyczące PKB, zgodne z rynkowymi prognozami. W I kwartale 2011r brytyjska gospodarka zanotowała wzrost na poziomie 0,5% w ujęciu kwartalnym i 1,8% w skali roku. Nie cieszy na pewno fakt, że wstępne dane na temat inwestycji w biznesie są dużo słabsze. Spodziewamy się, że funt będzie pozostawał pod presją sprzedających w najbliższych dniach, czemu sprzyja zarówno sytuacja techniczna jak i fundamentalna.
Dziś oczekujemy jeszcze na dane z USA z rynku nieruchomości i dotyczące zamówień na dobra trwałego użytku. Rynki czekają na nowy impuls będący motorem do jakiś silniejszych ruchów.
Najważniejsze wiadomości
- E-Z: Zamówienia w przemyśle strefy euro spadły w marcu 2011r o 1,8% licząc miesiąc do miesiąca i wzrosły o 14,1% w skali roku
- GE: Indeks nastrojów instytutu Ifo wyniósł w maju 114,2pkt.
- GE: Indeks oczekiwań Ifo ukształtował się w maju na poziomie 107,4pkt.
- US: Sprzedaż nowych domów wzrosła w kwietniu o 7,3%
- AU: Indeks wskaźników wyprzedzających Westpac wzrósł w marcu o 0,5% w ujęciu miesiąc do miesiąca
- GE: Indeks zaufania Gfk ukształtował się w czerwcu na poziomie 5,5pkt.
- GE: W okresie styczeń-marzec eksport Niemiec wzrósł o 3,1% w skali kwartału,a import o 4,1%
- GE: W I kwartale 2011r PKB Niemiec wzrósł o 1,5% w ujęciu kwartał do kwartału i o 5,2% w skali roku
Główne wydarzenia dnia
fot. mat. prasowe
![Eurodolar – niedaleko silnych oporów Eurodolar – niedaleko silnych oporów](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Eurodolar-niedaleko-silnych-oporow-132908-150x100crop.jpg)
oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A.