eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweNowe fundusze ETF = ryzyko walutowe

Nowe fundusze ETF = ryzyko walutowe

2011-05-30 10:57

Nowe fundusze ETF = ryzyko walutowe

Zmiany indeksu DAX w rodzimej walucie i w przeliczeniu na złote w warunkach silnych wahań kursu walu © fot. mat. prasowe

Ostatniego dnia maja zadebiutują na warszawskim parkiecie kolejne dwa fundusze typu ETF. Za ich pomocą będzie można zarabiać na wzroście nowojorskiego indeksu S&P500 i frankfurckiego DAX-a. Ale chętni będą musieli się też zmierzyć z ryzykiem walutowym.

Przeczytaj także: Fundusze ETF czyli tanie inwestowanie

Kilka miesięcy po debiucie pierwszego na naszym rynku ETF-a (Exchange Traded Fund) na WIG20, warszawscy inwestorzy uzyskają możliwość handlu instrumentami odwzorowującymi zmiany dwóch popularnych w Europie i na świecie indeksów: DAX-a, grupującego 30 niemieckich spółek o największej kapitalizacji oraz S&P500, wyliczanego przez nowojorską giełdę w oparciu o 500 wybranych amerykańskich firm. To znacznie rozszerza możliwości inwestowania i tworzenia portfeli aktywów oraz stosowania różnego rodzaju strategii. Zaletą ETF-ów są przy tym niskie koszty transakcyjne, płynność handlu i ich dostępność bez konieczności wychodzenia poza rodzimy parkiet giełdowy, a więc i bez dodatkowych formalności i procedur.

O ile jednak w przypadku ETF na indeks naszych blue chipów inwestowanie było bardzo proste, to w przypadku kolejnych dwóch dochodzi dodatkowy czynnik, który trzeba brać pod uwagę w podejmowaniu decyzji. Jest nim ryzyko walutowe. Wynika ono z tego, że zagraniczne indeksy wyliczane są w oparciu o zmiany cen akcji spółek liczonych w lokalnych walutach, a więc w euro w przypadku DAX-a i w dolarach dla S&P500. W przypadku polskiego inwestora, operującego swoją walutą, sytuacja nieco się komplikuje, a strategia polega na jednoczesnym kalkulowaniu i zmian indeksów i zmian kursów walut wobec złotego, które niekoniecznie muszą podążać w tym samym kierunku. W efekcie może zdarzyć się sytuacja, że zysk wynikający ze wzrostu wartości zagranicznego indeksu, na który opiewa ETF, zostanie zredukowany, a nawet może zamienić się w stratę, w wyniku umocnienia się złotego. Mechanizm ten działa także w drugą stronę, czyli osłabienie złotego może być źródłem zysku nawet wówczas, gdy wartość indeksu spadnie w trakcie naszej inwestycji.

Wyjątkowo wyraźnie zjawisko to można było zaobserwować w okresie dynamicznych zmian kursu euro wobec złotego w okresie od połowy roku 2008 do marca 2009 roku.

fot. mat. prasowe

Zmiany indeksu DAX w rodzimej walucie i w przeliczeniu na złote w warunkach silnych wahań kursu walu

Zmiany indeksu DAX w rodzimej walucie i w przeliczeniu na złote w warunkach silnych wahań kursu walutowego


Po okresie zgodnego poruszania się indeksu DAX i tego samego wskaźnika z uwzględnieniem zmian kursu euro do złotego w tym samym kierunku, od połowy października 2008 roku do połowy lutego 2009 roku ich drogi wyraźnie się rozeszły. DAX stracił w tym czasie około 18 proc. Jednak polski inwestor, angażujący złote w zakup instrumentu odzwierciedlającego ruchy tego indeksu w październiku 2008 roku i sprzedając go w lutym 2009 roku, osiągnąłby zysk sięgający 30 proc. Taki niespodziewany efekt przyniosło osłabienie się w tym czasie złotego z 3,20 do 4,90 za euro. Choć tak dynamiczne zmiany nie zdarzają się często, to jednak inwestując w ETF na zagraniczne indeksy należy brać pod uwagę możliwość ich wystąpienia. W każdym razie nawet znacznie mniejsze wahania kursowe trzeba uwzględniać w inwestycyjnych kalkulacjach.
Przeczytaj także: Fundusze akcji polskich a WIG Fundusze akcji polskich a WIG

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: