Rynki akcji - walka o majowy bilans
2011-05-31 11:18
© fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
Rynki finansowe
Dla przykładu giełda turecka notuje najgorszy czas od miesięcy, podobnie jest z rynkiem rosyjskim, chiński parkiet 8 spadkowych sesji z rzędu, jakie były jego udziałem w ostatnich dniach, nie odnotował od długiego czasu. Wciąż bardzo słabe są rynki w Brazylii oraz Indiach. W minionych dniach podnieść się nie mogły też tak ważne giełdy, jak amerykańska oraz niemiecka. Fatalna sytuacja utrzymywała się na giełdzie greckiej.
Na tym tle warszawski parkiet był oazą spokoju, w czym wyraźnie pomogła liczna reprezentacja defensywnych spółek, takich jak PZU, PGE, Tauron, TP. To one wyróżniły się w ostatnich tygodniach, oddając jednocześnie bardzo dobrze zmianę preferencji inwestorów. W miejsce bardziej agresywnych inwestycji wybierali takie, które przede wszystkim dają szansę na ochronę kapitału.
Odczyt polskiego PKB za I kwartał okazał się zgodny z przewidywaniami. Wzrost wyniósł 4,3% w skali roku dla danych wyrównanych sezonowo. Oznacza to niewielkie przyspieszenie w porównaniu z poprzednim kwartałem, kiedy poprawa była rzędu 3,9%. Tematem dnia na rynkach są jednak zapowiedzi, że do końca czerwca zostanie ostatecznie rozwiązana sprawa pomocy dla Grecji. To wywołało duży optymizm na rynkach ryzykownych aktywów.
Rynek nieruchomości
Wyraźny spadek, bo aż o 5 pkt proc., wykazało majowe badanie koniunktury bankowej Pengab w zakresie zainteresowania kredytami hipotecznymi. O 40 pkt proc. więcej placówek odnotowało wzrost niż spadek popytu na nie. Jednocześnie windowane były oczekiwania związane z tego rodzaju działalnością. Aż o 68 pkt proc. więcej badanych oczekiwało przyrostu kredytów hipotecznych niż ich spadku. W tym względzie mieliśmy poprawę salda prognozy o 2 pkt. Zainteresowanie kredytami hipotecznymi w maju było więc większe niż w I kwartale tego roku, ale wyraźnie słabsze niż w II połowie 2010 r. Również w porównaniu z sytuacją, jaka miała miejsce rok wcześniej, nastąpił regres.
Według obliczeń CBRE wartość biur podniosła się na świecie w I kwartale o 12% w skali roku. Natomiast czynsze zwiększyły się o 4,3%. Przyczyn dla których czynsze rosną słabiej niż wartość nieruchomości upatruje się w większej integracji segmentu komercyjnego rynku nieruchomości z rynkami finansowymi.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Home Broker