Skarbowe papiery wartościowe 23.05-30.05
2011-06-01 20:18
NBP zdecydował się na zaoferowanie podczas piątkowej operacji otwartego rynku 7-dniowych bonów pieniężnych o wartości 108 mld PLN (spodziewaliśmy się 102 mld PLN).
Przeczytaj także: Skarbowe papiery wartościowe 12.09-19.09
Popyt ze strony banków osiągnął wartość 102,4 mld PLN. Dla porównania w piątek zapadały 3- i 7-dniowe bony pieniężne o łącznej wartości 105,0 mld PLN. W efekcie po rozliczeniu operacji absorbujących w systemie utrzymała się wysoka płynność. W poniedziałek kończy się obecny okres rozliczenia rezerwy obowiązkowej i tego dnia stawki O/N na rynku pieniężnym powinny oscylować blisko stopy depozytowej. Od nowego okresu utrzymywania rezerwy oprocentowanie powinno jednak powrócić do poziomu zbliżonego do stopy referencyjnej NBP (operacja dostrajająca płynność nie będzie w tym tygodniu potrzebna).Zeszły tydzień zakończył się wzrostem rentowności SPW oraz kwotowań kontraktów IRS o niecałe 5 pb. Powodem osłabienia rynku mogła być deprecjacja złotego (kurs EUR/PLN wzrósł w okolice 4,00), ale również wzrost premii za ryzyko kredytowe w Europie. Co ciekawe rentowność obligacji w sektorze 2 lat nieznacznie obniżyły się, co mogło wiązać się z pozytywnym wpływem wykupu papierów serii PS0511 przypadającym na 24 maja. W najbliższych dniach stabilizująco na notowania powinna wpływać sytuacja na globalnych rynkach finansowych. W poniedziałek bowiem ze względu na dzień wolny nie funkcjonują rynki londyńskie oraz amerykańskie, z drugiej strony pod koniec tygodnia inwestorzy będą zapewne powstrzymywali się od bardziej zdecydowanych decyzji przed piątkowymi, majowymi danymi z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych (nonfarm payrolls).
Notowania krajowych SPW może w tym tygodniu wzmocnić, szczególnie na dłuższym końcu krzywej dochodowości, publikacja harmonogramu czerwcowych aukcji na rynku pierwotnym. Z kwartalnego planu MF wynika bowiem, że w przyszłym miesiącu w ofercie znajdą się jedynie papiery OK/PS (9.05) i WZ/IZ (15.06). Dodatkowo oczekiwać można generalnie spadku podaży w związku z wysoką realizacją planów pożyczkowych w I połowie br., a także w związku ze zmianami wysokości składek przekazywanych do OFE. Z drugiej strony presję na krótszym końcu krzywej tworzyć może wtorkowa publikacja danych nt. PKB w I kw. br. (oczekiwany wzrost o 4,4% r/r), a także obawy przed zbliżającym się czerwcowym posiedzeniem Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego istnieje wysokie ryzyko podwyżki stóp procentowych. Dlatego podtrzymujemy zdanie, że w najbliższych tygodniach utrzyma się tendencja do płaszczenia krzywej dochodowości.
W tym tygodniu na rynku pierwotnym SPW Ministerstwo Finansów zorganizuje dwa przetargi. W poniedziałek odbyła się aukcja 52-tyg bonów skarbowych o wartości 0,5-0,6 mld PLN. Emisja wyniosła 0,51 mld PLN, popyt 2,67 mld PLN, natomiast średnia rentowność została ustalona na 4,577%, a maksymalna na 4,492% (spodziewaliśmy się 4,60%). Kolejny przetarg odbędzie się w środę. Będzie to aukcja zamiany, na której według naszych oczekiwań oferowane mogą być do odkupu papiery serii OK0711 i WZ0911.
Na koniec tygodnia spodziewamy się, że rentowności obligacji OK0113 mogą utrzymać się w okolicach 4,90%, a PS0416 obniżyć się do poziomu 5,60%, natomiast DS1020 do 6,05%.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Skarbowe papiery wartościowe 05.09-12.09
oprac. : Mirosław Budzicki / PKO Bank Polski S.A.
Więcej na ten temat:
bony pieniężne, rentowność obligacji, notowania obligacji, notowania SPW, rynek SPW, rynek pierwotny SPW