U maklera i w banku
2004-12-07 11:07
Jak można kupić jednostki uczestnictwa w funduszu? Powierzyć pieniądze funduszom inwestycyjnym można przy okazji wizyty w banku, w biurze maklerskim, a nawet siedząc w domu - przez telefon lub Internet. Dostępność jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych nie jest żadnym problemem. Pośrednictwo w ich nabyciu oferują banki i biura maklerskie. Najłatwiej i najtaniej można je nabyć za pośrednictwem stron internetowych towarzystw funduszy inwestycyjnych oraz przez telefon.
Przeczytaj także: Monitorowanie oszczędności
Wybór makleraZdecydowanie największy wybór funduszy oferują biura maklerskie, które bardzo często dają klientom możliwość kupna jednostek w różnych funduszach niezwiązanych ze sobą kapitałowo.
Jednostki uczestnictwa sprzedają także banki i to coraz częściej w okienkach, do których zwykle przychodzi się, aby wysłać przelew, zlikwidować czy założyć lokatę. Mało tego – przeszkoleni pracownicy banku sami proponują inwestycję w fundusze klientom, którzy np. przyszli do banku z zamiarem założenia lokaty. Wiadomo przecież, że gdy stopy procentowe są niskie, bardziej opłaca się inwestować w fundusze niż trzymać pieniądze na nisko oprocentowanym koncie i pracownicy banków o tym przypominają.
Fundusz z grupy
Zazwyczaj banki oferują jednostki funduszy zarządzanych przez towarzystwa, z którymi tworzą jedną grupę kapitałową. Zdarzają się jednak sytuacje, w których klienci banków mają do wyboru jednostki uczestnictwa funduszy zarządzanych przez różne TFI.
Przez Internet
Równie wygodnie jednostki funduszy inwestycyjnych można nabywać za pośrednictwem Internetu i telefonu. Bardzo często wiążą się z tym promocje, np. dotyczące zmniejszonych opłat manipulacyjnych.
Od kilku miesięcy sprzedaż jednostek uczestnictwa funduszy oraz jednostek uczestnictwa w ramach planów systematycznego oszczędzania prowadzą także niezależne firmy doradztwa finansowego.
Oczywiście również lokaty bankowe można zakładać korzystając z Internetu lub telefonu, od kilku lat tą samą drogą można również kupić obligacje skarbowe. Warto jednak zauważyć, że korzystając z usług banku, możemy założyć lokatę tylko w nim, nie mając dostępu do oferty innych banków.
Expert SEB TFI odpowiada:
Anna Sobolewska, zastępca dyrektora ds. sprzedaży w SEB TFI
Czy po otwarciu rejestru w funduszu inwestycyjnym z każdą kolejną wpłatą muszę chodzić do banku?
"Nabycia dodatkowych jednostek uczestnictwa można dokonać bez konieczności udawania się do banku. Wystarczy dokonać przelewu bezpośrednio na rachunek wybranego funduszu, w którym posiada się otwarty rejestr. Żeby wpłata była przeliczona na jednostki uczestnictwa sprawnie i szybko, należy obowiązkowo podać w tytule wpłaty imię i nazwisko właściciela rejestru oraz cały numer rejestru. "
Liczba dnia - 7,9 mld złotych wynosiła wartość akcji (w tym zagranicznych) zgromadzonych przez fundusze inwestycyjne działające w Polsce pod koniec czerwca 2004 r. – donosi firma Analizy On-Line. To o 3 mld złotych więcej niż pod koniec grudnia 2003 roku, wzrost wynosi zatem 60 proc. W tym okresie WIG poszedł w górę o 15 proc., zatem przyrost wartości inwestycji w akcje odbywał się dzięki ich dokupywaniu. |
Słownik
Dystrybutor – fundusz lub inna instytucja uprawniona przez fundusz do przyjmowania dyspozycji i zleceń złożonych przez uczestników funduszu. Z reguły dystrybutorem jest biuro maklerskie lub bank.
Nabycie – zakup jednostek uczestnictwa wybranego funduszu, poprzez złożenie zlecenia i wpłacenie odpowiedniej kwoty. Wpłaty mogą być dokonywane w punktach obsługi klienta, przelewem lub przekazem pocztowym.
Opłata manipulacyjna – pobierana jednorazowo od wpłat za nabycie jednostek, przed przeliczeniem wpłaty na jednostki. Jej wysokość może być zależna od wielkości wpłaty lub wielkości zgromadzonych aktywów.
POK – punkt obsługi klientów prowadzony przez dystrybutora (np. biuro maklerskie, bank). Można w nim dokonać niezbędnych operacji dotyczących nabycia lub sprzedaży jednostek uczestnictwa funduszy.
Potwierdzenie stanu rejestru – dokument potwierdzający realizację zlecenia nabycia/odkupienia jednostek uczestnictwa. W imieniu funduszu potwierdzenie stanu rejestru przesyła uczestnikowi agent transferowy.
Cykl powstał przy współpracy z Media Tak - Domem Sprzedaży Prasy Regionalnej
Przeczytaj także:
Jak inwestować w fundusze inwestycyjne w 2022 r.?
oprac. : Bruno Janicki / SEB TFI