Mikroprocesorowe karty Visa opanowały rynek
2011-06-06 00:11
Przeczytaj także: Płatności zbliżeniowe: Polska na topie
„Już obecnie Polska ma bardzo niski współczynnik transakcji nieuprawnionych zawieranych kartami Visa, blisko 10 razy niższy niż średnia europejska – wynosi on 0,005%, tj. pięć eurocentów na każdy tysiąc euro wartości transakcji bezgotówkowych. Zaawansowanie migracji infrastruktury płatniczej do standardu EMV oraz szybko rosnące wydawnictwo kart Visa z mikroprocesorem w standardzie EMV uczyni system płatniczy w Polsce jeszcze bardziej bezpiecznym, zapobiegając przenoszeniu się transakcji nieuprawnionych z innych rynków oraz pomagając bankom w zarządzaniu ryzykiem” – stwierdziła Małgorzata O’Shaughnessy.
Już ponad 80% terminali w placówkach detalicznych to terminale obsługujące karty Visa z mikroprocesorem. Liczba terminali obsługujących te karty szybko rośnie, m.in. dzięki programowi rozwoju sieci akceptacji Kartą Visa zapłacisz wszędzie finansowanemu przez polskie banki-wydawców kart Visa, które wspierają finansowo działania agentów rozliczeniowych instalujących terminale płatnicze, szczególnie w mniejszych miastach i miejscowościach. Program ma doprowadzić do podwojenia sieci akceptacji do 2015 r. i jej bardzo znaczącej modernizacji poprzez zainstalowanie w ciągu pięciu lat 200 tys. nowoczesnych terminali w placówkach mniejszych i średnich detalistów, którzy wcześniej nie przyjmowali płatności kartami. Terminale muszą spełniać różne wymagania; jednym z podstawowych jest obsługa kart z mikroprocesorem, co daje podstawę do obsługi transakcji zbliżeniowych i mobilnych. Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie jest zbieżny z celami oczekującego na przyjęcie przez rząd Programu Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego w Polsce na lata 2010-2013, który został przygotowany przez specjalistów Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich oraz innych podmiotów tworzących Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego.
W całej Polsce zostało zainstalowanych już ponad 40 tys. terminali objętych dofinansowaniem z programu Kartą Visa zapłacisz wszędzie, który ruszył w 2010 r. Zgodnie z harmonogramem Programu na koniec października br. ma być 53 tys. takich terminali.
Ważnym efektem Programu jest doprowadzenie do zwiększenia liczby agentów rozliczeniowych, którzy instalują terminale płatnicze i obsługują detalistów, przez co została zwiększona dostępność i atrakcyjność oferty dotyczącej akceptacji kart. W momencie startu Programu było pięciu agentów rozliczeniowych; obecnie jest ich już dziewięciu, a kolejnych trzech ma rozpocząć działalność w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Program Kartą Visa zapłacisz wszędzie przynosi także istotne zmiany jakościowe dotyczące pracy agentów rozliczeniowych – obecnie już wszyscy agenci w Polsce są certyfikowani na obsługę kart w standardzie mikroprocesorowym EMV, na obsługę usługi Visa cash back oraz na obsługę kart zbliżeniowych. Trzech nowych agentów, którzy chcą uczestniczyć w Programie, od razu spełni jego wymagania i w momencie startu będzie mogło zapewniać detalistom wszystkie te możliwości.
Przeczytaj także:
Płatności zbliżeniowe Visa: Polska wiedzie prym
1 2
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
Visa Europe, płatności kartą, transakcje kartą, karty płatnicze, standardy emv, karty mikroprocesorowe