eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeProblem Grecji nadal w centrum zainteresowania

Problem Grecji nadal w centrum zainteresowania

2011-06-07 11:13

Problem Grecji nadal pozostaje w centrum zainteresowania inwestorów, wśród których narasta opinia, że strefa euro nie będzie w stanie sfinansować restrukturyzacji długu Grecji.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Rynek międzynarodowy


Premier Jeorjos Papandreu powiedział, że negocjacje Aten z międzynarodowymi kredytodawcami w kwestii kolejnego pakietu pomocowego nadal trwają, a najbliższe dni i tygodnie będą krytyczne dla przyszłości kraju. Na fali krytyki płynących ze strony obywateli Grecji, premier oświadczył, że dążyć będzie do uchwalenia przepisów umożliwiających przeprowadzenie referendum, w celu uzyskania szerokiego konsensu ułatwiającego podejmowanie najważniejszych decyzji. Choć problem Grecji jest poważnym obciążeniem dla strefy euro, to przestał on ostatnio wpływać negatywnie na parę EUR/USD. Wczoraj po południu za euro płacono 1,46 USD, czyli o blisko 7 centów więcej niż dwa tygodnie temu, a jednocześnie najwięcej od początku maja. Natomiast kurs franka szwajcarskiego wobec euro porusza się blisko rekordów wszechczasów i dziś rano EUR/CHF wynosił 1,2200. Obecnie frank jest jedną z najsilniejszych walut na świecie.

Dane ekonomiczne w USA wskazują na rosnące spowolnienie gospodarki amerykańskiej. Dziś wieczorem jej kondycję podsumuje w publicznym wystąpieniu szef Fedu. Złe dane makroekonomiczne sprzyjają metalom szlachetnym. Miedź drożała wczoraj już drugi dzień, choć dodatkową tego przyczyną było przerwanie wydobycia w jednej z chilijskich kopalni, należącej do Codelco. W Londynie cena jednej tony w trzymiesięcznych kontraktach wahała się wczoraj w przedziale 9092,25–9202 USD.

Dzisiejsze dane makroekonomiczne to oprócz wystąpienia Bena Bernanke także sprzedaż detaliczna w strefie euro oraz zamówienia w niemieckim przemyśle. W nocy nadeszły dane z Banku Centralnego w Australii, który pozostawił tamtejsze stopy procentowe na dotychczasowym - wynoszącym 4,75 proc. – poziomie.

Rynek krajowy


Ostatnie wydarzenia na rynkach globalnych mają dość ograniczony wpływ na zmienność złotego. Na koniec poniedziałkowej sesji euro kwotowane było na poziomie 3,9570 podczas gdy dolar – 2,7100. Kurs CHF/PLN wynosił 3,2380 i frank nadal pozostaje silny w relacji do złotego. Mimo poprawy nastrojów na rynkach szwajcarska waluta ta jest wciąż masowo kupowana, w tym w Polsce przez tysiące kredytobiorców.

Dzień dzisiejszy nie przyniesie żadnych danych makroekonomicznych z Polski. Najbliższe nadejdą w środę po rozpoczynającym się właśnie posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Do tego czasu złoty będzie zachowywał się zgodnie z nastrojami na światowych giełdach.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Przemysław Gerschmann / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: