Skarbowe papiery wartościowe 30.05-06.06
2011-06-07 11:33
Bank centralny w Polsce stara się dodatkowo wzmocnić kontrolę nad krótkim końcem krzywej dochodowości. Ogłosił tym razem, że wprowadza nową operację dostrajającą płynność sektora bankowego.
Przeczytaj także: Skarbowe papiery wartościowe 23.05-30.05
Na koniec czerwcowego okresu rozliczenia rezerwy obowiązkowej (29.06) NBP przeprowadzi operację jednodniową w zależności od potrzeb zasilającą lub absorbującą, która pozwoli zakończyć bieżący okres bez gwałtownych zmian stawek depozytowych (obowiązywać będzie stała stopa procentowa ustalona w pobliżu stopy referencyjnej NBP). Wykorzystanie tego instrumentu naszym zdaniem powinno przyczynić się do zmniejszenia spreadu pomiędzy stawką POLONIA a stopą referencyjną NBP już w bieżącym okresie rozliczenia rezerwy obowiązkowej. Podobny system operacji stosuje Europejski Bank Centralny.W tym tygodniu nie widać nadpłynności sektora bankowego, stąd nie spodziewamy się, aby NBP przeprowadzał operację dostrajającą płynność. Oprocentowanie depozytów O/N może oscylować na poziomie 4,00%.
fot. mat. prasowe
W tym tygodniu kluczowym wydarzeniem na rynku stopy procentowej będzie posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (7-8.06). Z ostatnich ankiet przygotowanych przez GG Parkiet na koniec kwietnia (21 ankietowanych) wynika, że analitycy spodziewają się podwyżki stóp procentowych o 25 pb na najbliższym posiedzeniu RPP w czerwcu - za takim scenariuszem opowiadało się 13 ankietowanych. A zatem mamy sytuację, w której rynek jest silnie podzielony.
fot. mat. prasowe
Chociaż ankiety nie wskazują tego precyzyjnie, to można wnioskować, że znaczna większość pozostałych ankietowanych spodziewa się decyzji o podwyżce w lipcu. Warto też pamiętać, że notowania na rynku stopy procentowej wyceniają w większej części wzrost stóp procentowych w czerwcu, a dodatkowo jeszcze jedną podwyżkę o 25 pb w II połowie 2011 r.
Dla krzywej WIBOR w terminach powyżej 1M ewentualna decyzja RPP o podwyżce stóp procentowych oznaczałaby przesunięcie w górę o około 10 pb.
fot. mat. prasowe
Na rynku SPW oraz kontraktów IRS widać było w zeszłym tygodniu silne spadki rentowności sięgające nawet 10 pb, niemniej tylko w przypadku instrumentów pochodnych widać było płaszczenie krzywej. Notowania wzmacniała publikacja niższego niż w poprzednich miesiącach planu podaży SPW w czerwcu, a także silne spadki rentowności widoczne w ostatnich tygodniach zarówno na rynkach Bund-ów jak i Treasuries. Czerwcowa podwyżka stóp miałaby umiarkowanie negatywny wpływ, stymulując wzrost rentowności. Naszym zdaniem taka decyzja mogłaby psychologicznie rozbudzić oczekiwania na kolejną szybszą podwyżkę.
fot. mat. prasowe
Nie można wykluczyć dalszych spadków rentowności w najbliższych tygodniach, jednak na krótkim końcu krzywej ich potencjał jest naszym zdaniem ograniczony. W dalszym ciągu spodziewamy się tendencji do płaszczenia krzywej dochodowości. Na koniec tygodnia rentowności mogą utrzymać się na poziomie 4,95% dla OK0713, 5,50% dla PS0416 i 5,95% dla DS1020.
W najbliższy czwartek na rynku pierwotnym zostanie zorganizowany jedyny w tym tygodniu przetarg. Oferowane będą obligacje OK0713 za 1,5-3,0 mld PLN. Spodziewamy się średniej rentowności 4,95%.
fot. mat. prasowe
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także:
Skarbowe papiery wartościowe 12.09-19.09
![Skarbowe papiery wartościowe 12.09-19.09 Skarbowe papiery wartościowe 12.09-19.09](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/bony-pieniezne/Skarbowe-papiery-wartosciowe-12-09-19-09-77145-150x100crop.gif)
oprac. : Mirosław Budzicki / PKO Bank Polski S.A.
Więcej na ten temat:
bony pieniężne, rentowność obligacji, notowania obligacji, notowania SPW, rynek SPW, rynek pierwotny SPW