W maju po raz kolejny spadł przeciętny poziom marż kredytów w złotych. Stało się to m. in. za sprawą Banku Nordea, który na tyle istotnie poprawił swoją ofertę, że trafił do czołówki ofert. Bank ten bardzo istotnie obniżył marżę - z 1,4% do 0,8%. Nowa wartość jest najniższa na rynku nie licząc promocji takich jak w DnB Nord czy BNP Paribas, w których marża jest jeszcze niższa, ale tylko w pierwszym roku lub pierwszych trzech latach spłaty. Warto również wspomnieć o dwóch innych obniżkach - w ING Banku Śląskim i BGŻ. W tym pierwszym nowa marża wynosi 0,85%, a więc jest minimalnie wyższa niż w Nordei. Natomiast BGŻ jest wart uwagi, gdyż podobnie jak Nordea obniżył marżę aż o 0,6 p.p. W jego przypadku nowa marża jest jednak istotnie wyższa - wynosi 1,2% - podaje najnowszy raport Szybko.pl, Metrohouse i Expandera.
Przeczytaj także:
Rynek kredytów hipotecznych IV 2011
Jak czytamy w raporcie, niestety maj przyniósł też podwyżki marż. Najbardziej dotknęły one kredytów w euro, gdyż aż trzy banki (Alior, BOŚ, i Polbank) zdecydowały się na takie posunięcie, podczas gdy symboliczną obniżkę wprowadził tylko jeden (Getin Noble Bank). Warta zauważenia jest zmiana oferty w Alior Banku, który podwyższył marżę nie tylko w euro. Marża kredytu w złotych także wzrosła - z 0,9% do 1,2%. Największa podwyżka w Aliorze dotyczy jednak kredytów we frankach – o 0,45 p.p. (z 3,70% do 4,15%). Warto też wspomnieć o sytuacji w Polbanku. Nie tylko podwyższył on marżę w euro, ale także całkowicie wycofał swoja ofertę kredytów we frankach. W rezultacie obecnie kredyt w szwajcarskiej walucie można uzyskać tylko w 6 bankach.
O ile jednak w kwestii marż pojawiło się kilka dobrych informacji, to gorzej wyglądają zmiany oprocentowania. Mimo, że przeciętna marża badanych kredytów w złotych spadła z 1,4% do 1,3%, to przeciętne oprocentowanie jest wyższe niż przed miesiącem – wzrosło z 5,65% do 5,75%. Dodatkowo w przyszłym miesiącu może wzrosnąć po raz kolejny, gdyż część banków dokona aktualizacji stawki bazowej po drugim kwartale. W przypadku kredytów w euro, ze względu na opisane wcześniej podwyżki, wzrosła i przeciętna marża (z 2% do 2,05%) i przeciętne oprocentowanie (z 3,24% do 3,41%). Natomiast przypadku kredytów we frankach tradycyjnie nic się nie zmieniło.