eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweGdzie po korzystne lokaty dla małych firm?

Gdzie po korzystne lokaty dla małych firm?

2011-06-08 12:33

Gdzie po korzystne lokaty dla małych firm?

Lokaty miesięczne i dwumiesięczne dla mikrofirm © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

W czołówce lokat dla mikro i małych przedsiębiorców, niezależnie od okresu, na jaki są zakładane, widać wyraźnie rywalizację dwóch banków: FM Banku i Idea Banku. Generalnie na rynku oferta depozytów dla firm jest gorsza niż dla klientów detalicznych.

Przeczytaj także: Oprocentowanie lokat dla firm VIII 2014

Dwa banki, które postawiły sobie za cel stworzenie najatrakcyjniejszej oferty lokat dla firm rozpoczęły działalność niedawno: FM Bank wystartował w pierwszym kwartale ubiegłego roku, a Idea Bank na przełomie 2010 i 2011 roku. Oba specjalizują się w obsłudze małych firm (wliczając w nie także te najmniejsze, jednoosobowe).

Wyścig młodych banków

Idea Bank zajmuje pierwsze miejsce w przypadku każdej z lokat ujętej w zestawieniu Tax Care, przy czym dwukrotnie – przy lokatach półrocznych i 2-letnich – dzieli pierwszą pozycję właśnie z FM Bankiem. Ten ostatni depcze także po piętach Idea Bankowi w przypadku lokat kwartalnych i rocznych, zajmując w tych dwóch okresach drugą pozycję. W zestawieniu Tax Care uwzględniono depozyty miesięczne, dwumiesięczne, kwartalne, półroczne, roczne i dwuletnie, zarówno o oprocentowaniu zmiennym, jak i stałym.

fot. mat. prasowe

Lokaty miesięczne i dwumiesięczne dla mikrofirm

Lokaty miesięczne i dwumiesięczne dla mikrofirm


Uwaga na rozpiętość oprocentowania

O ile przy lokatach kwartalnych, półrocznych, rocznych i dwuletnich oferta banków z pierwszej piątki jest do siebie zbliżona, o tyle w przypadku lokat miesięcznych i dwumiesięcznych zdecydowanie wyróżnia się oprocentowanie Idea Banku – wynosi odpowiednio 8,08 proc. i 8,05 proc. w skali roku, podczas gdy banki z drugich pozycji proponują odpowiednio 3,7 proc. (Bank Pocztowy) i 3,8 proc. (Bank Millennium). Zatem różnica pomiędzy pierwszym i drugim miejscem jest ogromna – ponad 4 pkt procentowe. Jeszcze większe dysproporcje pojawiają się przy porównaniu najlepszych i najgorszych depozytów. W przypadku lokat zakładanych na najkrótsze terminy różnica się prawie 7 pkt procentowych (8,08 proc. wobec 1,3 proc. przy lokatach miesięcznych).

fot. mat. prasowe

Lokaty kwartalne i półroczne dla mikrofirm (kwota lokaty 5 tys. zł)

Lokaty kwartalne i półroczne dla mikrofirm (kwota lokaty 5 tys. zł)


W przypadku oferty Idea Banku warto zwrócić jednak uwagę na kilka szczegółów. Po pierwsze, trzeba pilnować, by jak najszybciej dostarczyć do banku skan wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, bowiem do czasu wpływu tego dokumentu oprocentowanie lokat miesięcznych i dwumiesięcznych jest dużo niższe i wynosi odpowiednio 4,85 proc. i 4,84 procent. Po drugie, można otworzyć tylko jedną lokatę, a jej maksymalna kwota to 10 tys. złotych. Po trzecie, oprocentowanie w Idea Banku jest stałe. FM Bank proponuje z kolei oprocentowanie zmienne, które przy tym samym poziomie nominalnym jest korzystniejszym wariantem w okresie rosnących stóp procentowych.

fot. mat. prasowe

Lokaty roczne i dwuletnie dla mikrofirm (kwota lokaty 5 tys. zł)

Lokaty roczne i dwuletnie dla mikrofirm (kwota lokaty 5 tys. zł)


Dla firm standardowo gorzej

Bardzo istotny wniosek dla przedsiębiorców pływnie też z porównania ofert depozytów dla firm z lokatami dla osób fizycznych. Co prawda zestawienie Tax Care obejmuje tylko lokaty dla prowadzących działalność gospodarczą, jeśli jednak odniesiemy je do oferty dla klientów detalicznych, dojdziemy do wniosku, że dla tych drugich oferta banków jest zdecydowanie korzystniejsza. Przykładowo w horyzoncie półrocznym najlepsze lokaty dla osób fizycznych mają oprocentowanie rzędu 6 proc. i więcej, z kolei w ofercie dla firm maksymalne stawki na rynku to 5 procent. Wyjątkiem są depozyty miesięczne i dwumiesięczne – w ich wypadku Idea Bank proponuje osobom prowadzącym działalność gospodarczą korzystniejsze warunki. (ponad 8 proc. wobec poniżej 5 proc. z kapitalizacją dzienną w przypadku depozytów dla klientów detalicznych).

Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: